АНАЛІТИКА

05.06.2004 | Межі стереотипів про межі Європи
Олександр Сушко - Директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України

Книга європейського комісара Фріца Болкенштейна «Межі Європи» (Limits of Europe), видана на початку весни 2004 року бельгійським видавництвом Lanoo, уже викликала низку коментарів в українській пресі. Оскільки її зміст наповнений пафосом стримування Європи від нібито надмірного розширення, то вітчизняна реакція торкалася явної дискримінації України, для якої, на думку автора, місця в Союзі немає, як, утім, і для Туреччини, Молдови тощо. Водночас книга є не так «антиукраїнською» чи «антитурецькою» провокацією, як блискучою колекцією стереотипів, кліше та фобій, характерних для втомленої від розширення й інституціональних проблем євробюрократії. Вона дозволяє отримати досить повну картину інтелектуальних шукань певної частини європейської еліти, яка мріє про завершення епохи розширення. Аналіз видання свідчить про явний дефіцит аргументів у апологетів «остаточних кордонів Європи».


Загалом «Межі Європи» є не так авторським твором комісара Болкенштейна, як зібранням інтерв’ю представників політичної еліти країн, званих «старими членами» ЄС. Це президент Європарламенту Пет Кокс, колишній глава Європейської комісії Жак Сантер, один з останніх прем’єр-міністрів НДР Ганс Мудроу, колишній прем’єр-міністр і президент Португалії Маріо Соарес, колишній прем’єр-міністр Франції Мішель Рокар, британський лорд Інглвуд, колишній віце-прем’єр Бельгії Віллі де Клерк та інші політики. Всіх їх об’єднує членство в нинішньому (до червня 2004 р.) складі Європейського парламенту.


Фріц Болкенштейн не тільки написав вступну частину, а й самостійно інтерв’ював своїх візаві. Стиль розмов навряд чи можна назвати об’єктивним: як правило, єврокомісар у діалозі зі співрозмовниками пропонує їм оцінювати його власні погляди на проблеми розширення ЄС. Ті ж, у свою чергу, можуть погодитися або не погодитися із запропонованим трактуванням — картина діалогу таким чином крутиться навколо сконструйованих самим Болкенштейном спірних тез про «межі Європи».


Одна з цих тез особливо цікава для нас. «На Сході є потреба в буферній зоні між ЄС та Росією, що може бути сформована з країн, які не належать до жодного з блоків». Далі автор навіть не намагається аргументувати цю тезу, подаючи її як аксіому. Тим часом ЄС і Росія чудово обходяться без буферної зони на російсько-фінському кордоні, а віднедавна — і на кордоні з країнами Балтії. Чому ж буфер потрібен на інших ділянках кордону? Які його функції? Де прецедент? Чи існують країни, котрі вважають роль буфера комфортабельною і прийнятною для себе? Ці запитання залишені без відповіді.


Британський європарламентарій лорд Інглвуд поділяє позицію Болкенштейна і вдається до рідкісної для політика «інстинктивної» аргументації: «Питання східних меж Європи важке. Багато що вирішується інстинктивно. Моя відповідь: Польща включається, пострадянські країни — ні. Але я дійсно не можу сказати чому, це справді може грунтуватися на упередженості». Цей чудовий пасаж британця, що відкриває багато стереотипів, ілюструється наступними висловлюваннями: «Якщо гіпотетично приєднаються Україна, Білорусь тощо, то буде важко сказати «ні» Росії... Балтійські країни — інші. Вони були західноєвропейцями майже всю свою історію. Була лише ця остання глава». «Хіба те ж саме не можна сказати про Україну?» — «неупереджено» запитує лорда єврокомісар. «Не в тому ж роді», — відповідає той.


Член палати лордів, звісно, може й не знати, що Україна, Латвія й Естонія ввійшли до складу Російської імперії приблизно одночасно, причому якщо перша — наполовину, то друга й третя — повністю. Звісно, знання історії не таке важливе, коли працюють «інстинктивні» аргументи. Гарна й метафора, запропонована лордом Інглвудом для визначення суті Європи: «Важко описати, що таке слон, але якщо ви побачите його, то неодмінно дізнаєтеся… Так і Європа: якщо вона виглядає правильно, то це правильно».


Ще один співрозмовник, німецький марксист, один із останніх лідерів комуністичної НДР, а нині європарламентарій Ганс Мудроу, натомість посилає дружній сигнал творцям ЄЕПу: «Я підтримую стратегію, спрямовану на те, щоб привести ці (пострадянські. — О.С.) країни в ЄС без блокування розвитку та співробітництва в рамках СНД».


Позиція лідера найбільшої фракції правої Європейської народної партії в Європарламенті Ганса-Герта Петтерінга також мало може потішити турків і українців. «Я відчуваю, що нам потрібно буде зупинити географічне розширення Європи в певній точці. Звісно, Балканські країни належать ЄС, але це потребуватиме часу. Стосовно Туреччини, України та Росії — ми повинні запропонувати поглиблені форми кооперації». Якщо у випадку з Росією й Туреччиною згадується можлива загроза «втрати європейської ідентичності», то позиція щодо України взагалі не аргументується.


Позицію колишнього глави Європейської комісії Жака Сантера кожен читач може трактувати по-своєму. У рамках одного абзацу він висловлює нерідко протилежні погляди на одну проблему. Наприклад, щодо Туреччини: «Відтоді як рішення (про перспективу членства Туреччини в ЄС. — О.С.) було прийняте, його не можна переглядати. Країни-члени не зможуть уникнути переговорів із Туреччиною, якщо критерії буде виконано». Але водночас: «Ми можемо йти крок за кроком у переговорах до партнерства з Туреччиною без надання повного членства».


Водночас, попри упередженість інтерв’ювання, деякі співрозмовники, говорячи про «межі Європи», воліли триматися духу і букви європейських договорів. Колишній прем’єр-міністр і міністр фінансів Бельгії Віллі де Клерк зазначає, що географічні межі Європи цілком ясні, що дозволяє і Туреччині (попри її «часткову європейськість»), і тим більше Україні претендувати на членство в ЄС за умови досягнення певних критеріїв. Норма про право «будь-якої європейської держави» стати членом Співтовариства містилася ще у Римському договорі, звідки була перенесена в Маастріхтський договір про Європейський Союз, а нині міститься й у проекті конституції ЄС.


Колишній прем’єр-міністр Франції Мішель Рокар однозначно опонує Болкенштейну: «Якщо наші норми у сфері прав людини, економіки, конкуренції найкращі, то чому б не включити Україну, Туреччину, Росію, Магріб?»


Легендарний лідер постсалазарівської Португалії Маріо Соарес також категоричний: «Кордони Європи лежать там, де поділяються європейські цінності. Якщо Туреччина хоче дотримуватися їх, чому б ні?»


Дуже мудру позицію в діалозі з Болкенштейном зайняв досвідчений іспанський дипломат, колишній міністр закордонних справ Іспанії Карлос Вестендорп. «Буде дуже важко відмовити в членстві Україні, бо вона більш європейська, ніж Туреччина?» — запитує єврокомісар. «Ми ще не думали про Україну та Білорусь, бо вони дуже далекі від європейських стандартів... Але колись це зміниться, і ми муситимемо розглянути цю проблему. Не тепер», — відповід




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3571. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект