ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

18.06.2004 | В Києві обговорено роль недержавних організацій у формуванні зовнішньої політики
Джерело - Євроатлантична Україна

Організаторів представляли Володимир Лавриненко "Центр "Демократія та розвиток" та Артур Джевіцкі, керівник представництва Європейської фундації "Діалог" в Україні.


На конференції виступили лідери недержавних аналітичних центрів з України та польщі, політики та громадські діячі: Януш Онішкевич, депутат Європарламенту (Польща), Якуб Боратинський, керівник програм Фонду Стефана Баторія (Польща), Борис Тарасюк, Голова комітету з питань Європейської інтеграції ВР України, Інна Підлуська (Фонд "Європа ХХІ"), Олександр Сушко, Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України, Станіслав Чосек, радник президента Польщі у закордонних справах.


Наводимо тези вистпу Олександра Сушка.


 Співпраця державних органів з неурядовими організаціями та незалежними аналітичними центрами є невід’ємним елементом демократичної політичної культури європейського зразка. Наявність налагоджених ефективно діючих каналів комунікації між органами влади та “третім сектором” виступає запорукою релевантності та послідовності державної політики, її підконтрольності суспільству, відповідності стратегічним національним інтересам. Становлення незалежного від держави громадянського суспільства є одним із елементів посткомуністичної трансформації, за ступенем та ефективністю впливу на державу інститутів громадянського суспільства (до яких відносяться неурядові організації - НУО та незалежні аналітичні центри - НАЦ) можна оцінювати глибину перетворень, ступінь модернізації та європеїзації посткомуністичних держав.


Важливим фактором, що впливає на зміст відносин НУО та влади в цілому є поступове нівелювання межі між зовнішньою політикою та державною політикою взагалі. Чимдалі тривають процеси регіоналізації та глобалізації, тим розширюється коло питань, що є у компетенції зовнішньої політики. Наприклад, такі традиційно внутріполітичні питання як проведення виборів, політичної реформи, забезпечення прав і свобод громадян, свободи преси є факторами, що вирішальним чином впливають на міжнародне становище країни, отже, стають предметом зовнішньої політики. Ця тенденція суттєво розширює коло питань, що представляють взаємний інтерес органів влади та НУО у сфері зовнішньої політики.


Приміром, Комітет виборців України займається контролем за додержанням виборчих прав громадян України, що є внутріполітичною сферою, однак на практиці діяльність цієї НУО має яскраво виражений міжнародний контекст. Саме на звіти КВУ нерідко посилаються міжнародні організації, що здійснюють оцінку стану демократичних інститутів та громадських свобод в Україні, в тому числі ті, перед якими Україна має міжнародні зобов’язання (ОБСЄ, Рада Європи). Отже, діяльність КВУ та інших організацій, що слідкують за дотриманням політичних та громадських свобод, безпосередньо впливає на міжнародне становище України.


Коло інтересів НУО все більше виходить за межі національних держав, розширюються контакти із зарубіжними партнерами, створюються міжнародні мережі споріднених НУО, тобто, відбувається активна інтернаціоналізація третього сектора. Специфічним виявом впливу НУО на зовнішню політику є перетворення їх у суб’єктів творення міжнародного суспільства – цього характерного породження глобалізації. Попри те, що ступінь включення українських НУО в ці процеси  залишається невисокою, але вплив даної групи факторів постійно зростає в тому числі й в Україні. Прикладом, як і у попередньому випадку, може слугувати діяльність КВУ, фахівці якого беруть активну участь у спостереженні за ходом виборів у різних країнах світу.


Традиційною і найбільш поширеною формою діяльності НУО (НАЦ) в сфері зовнішньої політики є аналітична, досліницька, моніторингова діяльність. Недержавні організації в україні мають значний досвід підготовки різноманітних досліджень у сфері зовнішньої політики. Абсолютна більшість матеріалів доступна на веб-стоінках відповідних НАЦ.


В останні роки спостерігається прагнення НУО (НАЦ) поєднувати свої зусилля для більш ефективної роботи у сфері зовнішньої політики. До ознак такої співпраці можна віднести створення у вересні 2003 року Всеукраїнської громадської ліги “Україна-НАТО”, до якої входить понад 40 організацій з Києва та більшості регіонів України. Метою створення Ліги є сприяння просуванню України до членства в НАТО. Першу Асамблею Ліги відвідав у жовтні 2003 р. тодішній Генеральний секретар НАТО лорд Джордж Робертсон.


Відзначається певний прогрес у співпраці НУО (НАЦ) з органами державної влади у сфері зовнішньої політики: створювалися консультативні та дорадчі ради, збільшувалась кількість заходів, під час яких представники влади та “третього сектора” могли обмінюватись думками. Органи як законодавчої та виконавчої влади, як і недержавні організації демонстрували ініціативи, що свідчили про усвідомлення ними необхідності розвивати співпрацю в інтересах як держави, так і суспільства.


В той же час запровадження постійно діючих механізмів співпраці стримується дефіцитом політичної культури і взаємної довіри. Проблеми відносин між владою та НУО (НАЦ) в галузі зовнішньої політики віддзеркалюють системні вади української моделі суспільно-політичного устрою, як-то: замкненість та непрозорість механізмів прийняття політичних рішень, недостатня розвиненість інститутів громадянського суспільства.


"Євроатлантична Україна" невдовзі оприлюднить повний текст досліджень, що були представлені на конференції.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект