ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

01.09.2004 | Воронін: врегулювання Придністров'я залежить від Росії
Джерело - Українська служба ВВС

Днями сусідня Молдова святкувала свято день незалежності.
В цей день призидент Молдови, комуніст Владімір Воронін виступив з зверненненням до молдовського народу, в якому оголосив, що молдовське керівництво повністю призупиняє переговори з врегулювання придністровської проблеми з невизнаним Придністров'ям і має наміри проводити їх тільки з тими, хто стоїть за лідерами Придністров'я.


Президент Молдови Владімір Воронін дав з цього приводу ексклюзивне інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі.


Бі-Бі-Сі: Чи свідчить ваша заява про призупинку прямих переговорів з Придністров'ям про те, що віднині Молдова буде вести переговори з врегулювання проблеми лише з керівництвом Росії та України?


В. Воронін: 480 кілометрів кордону Придністров'я припадають на його кордон з Україною, і безумовно, це дуже важливо, і дає надто багато можливостей придністровському режимові. Власне, увесь цей інтерес, так би мовити, "обертається" довкола цих кілометрів кордону.


Тому цей режим придністровський усі ці роки був, є, і, напевно, залишатиметься маріонетковим, бо ним фактично керують з цих центрів - Росії та України.


Говорити, що усі ці маніпуляції йдуть з боку вищих державних посадовців цих країн, я не можу, бо у цій великій корупційній тіньовій чорній ямі Придністров'я зацікавлено надто багато різних структур, які жодного зв'язку з урядовими офіційними структурами цих країн не мають.


Просто йде чорний бізнес, і ви знаєте, як це відбувається - не лише в Росії, чи Україні, але й у нас у Молдові, та й де-інде: при таких величезних коштах, які там обертаються, ці структури знаходять можливості лобіювати свої інтереси через офіційні структури, через депутатів парламентів тієї чи іншої країни. Ось так усе це і відбувається.


Бі-Бі-Сі: Більшість молдовських політиків припускають, що ваша заява про призупинку переговорів з Тирасполем призведе до подальшого погіршення відносин з Росією та Україною.


В. Воронін: Тут треба дивитися не на те, що погіршиться, а на те, чого можна досягти у вирішенні придністровського питання. І ми це робимо не для погіршення взаємин з Російською Федерацією - ці стосунки у нас історичні, ці стосунки традиційні, вони для нас стратегічні.


Вони склалися не за президентства Путіна і Вороніна, і нам треба лише не погіршити їх, а принаймні зберегти на тому високому рівні, на якому завжди були відносини між молдавським народом і Росією.


Але задля вирішення придністровської проблеми ми не можемо погоджуватися з тим, що, на нашу думку, відбувається несправедливо. А ми можемо стверджувати, що на сьогоднішній день справжнє врегулювання придністровської проблеми фактично цілком залежить від позиції Російської Федерації.


Ми лише хочемо з'ясувати цю позицію до кінця, ми хочемо зрозуміти, ЯКІ інтереси має Росія у нашій країні, і відповісти такими самими інтересами Молдови у Російській Федерації.
 


Я в жодному разі не виступаю за погіршення наших відносин - навпаки, у призмі рішення придністровської проблеми, де Росія дуже серйозно може допомогти нашій країні і цілому молдавському народові, наші стосунки з Росією лише отримають новий імпульс і вийдуть на новий рівень співпраці, партнерства і дружби.


Бі-Бі-Сі: Якими будуть наступні кроки керівництва Молдови, і вас, як президента?


В. Воронін: Мої наступні кроки, як і керівництва Молдови в цілому, полягають у тому, що ми категорично відмовляємося від продовження такого, нав'язаного нам усі ці роки, сценарію переговорного процесу.


Ми хочемо все ж таки з'ясувати, які інтереси має Російська Федерація до Республіки Молдова. Які поточні та стратегічні інтереси до Молдови має Україна. Власне, ця негативна практика ведення переговорного процесу, накопичена за усі ці роки, і стала для нас негативним досвідом та засвідчила, що далі у такому руслі провадити переговорний процес не можна.


Це також стало базою для висунутої мною пропозиції щодо проведення міжнародної конференції про узгодження Пакту стабільності для Республіки Молдова за участю США, Європейського Союзу, Росії, України і Молдови.


Бі-Бі-Сі: Чи змінилися за останній рік стосунки Молдови з Україною, і як би ви оцінили нинішній стан двосторонніх взаємин?


В. Воронін: Зовні, як для пересічного громадянина, жодних змін не видно, але глибинні процеси, звісно, відбуваються, оскільки Україна є нашим найбільшим економічним партнером. Найбільше товарів ми імпортуємо саме з України.


По-друге, ми маємо дуже довгий державний кордон з Україною, у Молдові є велика українська діаспора. Загалом, є чимало речей, що прямо чи опосередковано впливають на наші відносини, а цього року вони, звісно, змінилися, оскільки Україна перебуває у розпалі президентської кампанії, і спостерігаються якісь інші підходи до вирішення цих питань.


Ті, хто залишає владу, намагаються надолужити щось прогаяне, "нагнітаючи" якісь рішення, щоби, можливо, виконати дані комусь раніше обіцянки. Ті, хто приходить, також намагаються якось себе затвердити - дехто у позитивному плані, а інші у націоналістичному, юніоністському.


Тому наші стосунки перебувають у постійному русі, розвитку. Для нас однозначно одне: наші стосунки з Україною повинні бути якомога більш дружніми, добрими, братерськими, оскільки в Україні мешкає 350 тисяч етнічних молдован, та й у нас, і це Україна повинна враховувати, найбільша діаспора - саме українська.


Бі-Бі-Сі: Яке ваше ставлення до організації ГУУАМ, в якій Молдова бере участь? Раніше офіційний Кишинів не виявляв особливої активності у цій структурі...


В. Воронін: В принципі, по великому рахунку, ця організація - плід якихось штучних бажань, штучних завдань. Як чинний президент Молдови я, так би мовити, вже прийняв цю справу в розвитку.


І увесь цей час і я, і мої колеги намагаються знайти відповідь на одне запитання: а у чому власне перспектива і стратегічний інтерес Молдови від участі у цій структурі. Досі жодної конкретної відповіді на це запитання ми так і не отримали.


Відтак, наше ставлення до цієї структури доволі прохолодне. Якщо будуть якісь конкретні проекти, конкретний зиск для нашої країни - звісно, ми будемо брати участь, як би ця структура не називалася - ГУУАМ чи якось інакше. Але без цього, лише заради політизації чи вирішення якихось інтересів інших країн - для нас це невигідно з будь-якої точки зору.


Бі-Бі-Сі: Що ви можете сказати про відносини Кишинева з Москвою і наскільки важливі для вас ці стосунки?


В. Воронін: Стосунки з Росією і надалі розвиваються на основі тієї стратегічної угоди, яку ми маємо. Торговельно-економічні відносини розвиваються нормально, ба більше: останнім часом спостерігається зростання і ми навіть маємо позитивне сальдо у торгівлі з Росією.


Але є й проблеми, які не вирішуються, і, як це не дивно, навіть після наших домовленостей з президентом Російської Федерації деякі питання не вирішуються. Наприклад: Молдова - єдина з країн СНД, що платить найбільшу ціну за російський газ. Ми платимо стільки ж, скільки балтійські держави.


Не вирішується питання про квоти на цукор. Ми три роки домовляємося з президентом, потім ухвалює рішення їхня урядова комісія щодо експорту молдовського цукру на російський ринок, але це питання і досі не вирішене.


Не вирішується питання реструктуризації наших боргів за газ, хоча усі знають, що свого часу ці борги було штучно створено і вони мають кримінальний характер, але поки що ті, хто відповідає у Росії за ці галузі, не йдуть на вирішення цих питань. Є також і низка інших проблем.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4597. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект