ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

09.09.2004 | Фергойґен про перспективи вступу Туреччини до ЄС
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Продовжувати демократичні реформи й більше уваги звертати на права національних та релігійних меншин. Такий заклик на адресу Анкари прозвучав з вуст комісара ЄС з питань розширення Ґюнтера Фергойґена під час його перебування в Туреччині. Загалом же він позитивно оцінив поступ країни в напрямку досягення європейських стандартів.


Візит Ґюнтера Фергойґена до Туреччини відбувався у не найсприятливіший час. Турецька поліція, використовуючи бойові гелікоптери, саме переслідувала бойовиків Партії праці Курдистану, після вчиненого ними нападу на правоохоронців. П»ять років тривала угода між урядом та курдськими організаціями в Туреччині про припинення вогню, але у червні активісти ППК знову взялися за зброю. Коментуючи ці події комісар ЄС підкреслив:


«Кожен повинен знати: насильство – це аж ніяк не метод вирішення конфлікту».


Зрештою більшість курдів не підтримує терористичних методів ППК, адже атмосфера в країні стає щоразу ліберальнішою. Скасовано заборону на курдську мову, продаж курдськомовної продукції. У місцях компактного проживання курдів більше не діє надзвичайний стан. Водночас курди в Туреччині так досі й не визнані національною меншиною, що передбачало б надання їм відповідних прав. Фергойґен перконаний, що розширення прав курдів забезпечило б мир у регіоні:


«Саме тому ми наполягаємо на наданні курдам права отримати освіту своєю мовою, права на своє радіо й телебачення. Я задоволений, що цей процес після певної затримки зрушив з місця. Але те що відбулося – це повинно вважатися лише початком».


Під час свого візиту найбільше позитивних зрушень Фергойґен зауважив у сфері свободи слова в Туреччині. У місцевих газетах тепер можна прочитати плюралістичні коментарі на злободенні питання, на телебачення у прайм-таймі до дискусії запрошуються опозиційні політики, курдські активісти, представниці рухів за права жінок. Все це, на перконання комісара ЄС Фергойґена, наближує Анкару до реалізації своєї давньої мети – вступу до Євросоюзу:


«Ми бачимо щоразу більше поступу в Туреччині. Уряд під керівництвом прем»єр-міністра Ердогана реалізовує один пакет реформ за іншим. Країна змінюється неймовірними темпами, ніхто в світі цього не заперечує. Втім, питання ще залишається: наскільки глибоко сягнуть реформи в Туреччині, наскільки їх сприйме суспільство, наскільки активно візьметься за їхню реалізацію турецький державний апарат?»


Через чотири тижні Ґюнтер Фергойґен подасть на розгляд Європейської комісії свій звіт про поїздку з висновками щодо готовності Туреччини інтегруватися до ЄС. На їх основі вестимуться переговори про всуп Анкари до Євросоюзу, які розпочнуться в грудні цього року. Фергойґен прогнозує досить складні розмови:


«Нам доведеться ухвалювати складне і контроверсивне рішення. Я ще досі до кінця не визначився зі своїми рекомендаціями. Європейська Комісія дуже інтенсивно працює над підготовкою переговорів. Треба буде розглянути всі досягнення Туреччини, сформулювати наші рекомендації».


Ще понад сорок років тому Туреччина стала асоційованим членом Європейського співтовариства. Утім реальні перспективи повноцінного членства в країни з»явилися лише з 1999 року. Про значення Туреччини для гарантій безпеки у Європі висловилася уповноважена уряду Німеччини з прав людини Клаудіа Рот:


«Після 11 вересня значним вкладом у безпеку для Європейського Союзу стала б констатація того, що ми не перебуваємо у війні між культурами й релігіями, що ми стоїмо на спільному фундаменті цінностей з країною, яка перебуває під силним ісламським впливом і більшість населення якої – мусульмани. Це було б неймомовірним сигналом для Близького і Центрального Сходу, для арабського світу. Було б засвідчено хибність твердження, що демократія та ісламський світ несумісні. Демократична Туреччина може стати прикладом для цілого регіону, в якому поки що панують великий безпорядок, суттєві проблеми. Європейський Союз повинен чітко заявити, що він не є фортецею християнства, що він не бажає відмежовуватися від решти сусідів, що він виступає за інтеграцію».


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект