НОВИНИ

02.07.2008 | Владна партія Туреччини бореться за своє існування у Конституційному суді
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Конституційному суді Туреччини розпочався процес над владною партією. Її звинувачують у підриві світських засад, антидержавній діяльності й намаганні створити ісламську державу. Якщо Партія справедливості і розвитку програє, її можуть розпустити. А сама справа ризикує звести нанівець євроінтеграційні зусилля Туреччини.


 



Попри те, що Партія справедливості і розвитку має своє коріння в ісламі, її лідери заперечують релігійний напрямок руху своєї політичної сили.


Але супротивники цієї партії, які вважають себе ревнителями ідеї світської Туреччини, звинувачують її у спробах встановлення ісламської держави.


Під час першого засідання Конституційного суду, яке проходило за зачиненими дверима, головний прокурор Верховного апеляційного суду Абдуррахман Яльчинкая подав аргументи звинувачення.


Як приклади антидержавної діяльності владної партії він навів, зокрема, запровадження її урядом обмежень на вживання алкоголю і заборону на рекламу бікіні.


Прокурор вимагає припинити діяльність Партії справедливості і розвитку і не дозволяти її чільним представникам протягом 5 років займатись політикою.


За словами прокурора, «світська республіка опинилась у небезпеці, оскільки контрреволюційні сили вийшли з політичного узбіччя на головну сцену».


Наслідки внутрішні й міжнародні


Справа про розпуск партії вже підірвала економіку країни, спричинила обвал на фондовій біржі і змусила хвилюватись закордонних інвесторів.


Можлива заборона Партії справедливості і розвитку поставила б під сумнів подальшу політичну кар’єру понад 70 її чільників, у тому числі прем’єр-міністра Реджепа Тайїпа Ердогана і президента Абдуллаха Гюля, а також могла б вплинути на переговори Туреччини з Євросоюзом щодо вступу.


Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу назвав «ненормальним» те, що «провідні державні діячі і партія, яку обрала більшість громадян Туреччини, перебувають під слідством».


«Сподіваюсь, що Конституційний суд ухвалить рішення, базуючись на принципах закону, демократії і поваги до європейських стандартів», – додав європейський діяч.


Світські сили блокують проісламські ініціативи


Це вже не перший раунд битви між владною партією, якій усе пригадують її ісламістське минуле, і турецькою світською елітою та військовими чинами.


Минулого року Конституційний суд заблокував був обрання помірного ісламіста Абдуллаха Гюля на посаду президента. Щоправда, після позачергових виборів, на яких Партія справедливості і розвитку перемогла, кандидатура Гюля пройшла голосування у парламенті.


А цього року Конституційний суд визнав антисвітською ініціативу уряду скасувати заборону на носіння традиційної жіночої мусульманської хустки у вишах. Наразі це головний козир обвинувачення у справі проти владної партії.


Захист, який вважає звинувачення політично вмотивованими, наводитиме свої аргументи завтра, а на вердикт очікують не раніше від серпня.


На уламках забороненої партії можуть постати нові потужні ісламісти


Якщо суд вирішить не на користь партії, існує можливість дострокових виборів. Нинішній прем’єр-міністр, залежно від рішення суду, ймовірно, зможе йти у парламент як незалежний кандидат.


Члени нинішньої Партії справедливості і розвитку можуть також створити нову партію, яка матиме підтримку громадян, вважає оглядач англомовного турецького видання 'Today’s Zaman' Лале Сариібрахімоглу.


«Партія справедливості та розвитку або нова партія, заснована на її руїнах, матиме великі шанси виграти на наступних виборах, і, можливо, здобути більшість у парламенті. Останні тенденції свідчать, що громадяни Туреччини і світська еліта мають розбіжності у поглядах на керування країною», – застерегла оглядач.


Туреччина знає не один випадок, коли політичні партії забороняли. Лише за останні 10 років Конституційний суд розпустив дві партії через їхню прихильність до ідеології політичного ісламу. Але Партія справедливості та розвитку може стати першою, яка на момент оголошення вироку перебувала при владі.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект