НОВИНИ

02.09.2008 | Візит віце-президента США до Грузії, України та Азербайджану – дуже серйозний сигнал
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У той час як Москва і Вашингтон обмінюються різкими заявами через конфлікт у Грузії, Сполучені Штати витягнули зі свого арсеналу важку дипломатичну зброю у вигляді віце-президента Сполучених Штатів Діка Чейні. Він буде найвищим за рангом американським посадовцем, що відвідає регіон, де як кажуть тепер у Кремлі, Росія має свої «привілейовані інтереси». Під час візиту, що розпочинається 2 вересня, чільний американський посадовець відвідає Грузію, Україну та Азербайджан. Спостереженнями про завдання американської дипломатії з Радіо Свобода поділився американський енергетичний експерт Стів ЛеВін (Steve LeVine). Він автор книги «Нафта і слава» про енергетичну політику в каспійському регіоні, а раніше був кореспондентом газет «Вол Стріт Джорнел» і «Нью-Йорк Таймс» на Кавказі і в Середній Азії. – Білий Дім повідомляв, що візит Діка Чейні планували ще до війни в Грузії. Які б не були початкові плани, чи цей візит має на меті продемонструвати, як США підтримують Грузію, чи також йдеться про енергетичну безпеку й американський вплив у регіоні?

– І те, й інше. Якщо Сполучені Штати дбають про свій вплив у цій частині світу, про вплив Заходу загалом, то мають це продемонструвати. Недостатньо робити заяви з Вашингтона, чи навіть надсилати державного секретаря. Послати Діка Чейні – це дуже серйозний сигнал. Столиці, які він відвідає, вельми цікаві. Він їде до Грузії, яку атакувала Росія, і до двох інших столиць, які вважають іншими вразливими точками – до Києва і Баку.

– Це також політик, який раніше різко критикував Москву і звинувачував її в енергетичному шантажі сусідів.

– Коли ви посилаєте когось на зразок Чейні, то демонструєте, що існує стурбованість на найвищому рівні. Він той, хто, можливо, найбільше виступав за операцію в Іраку, за дуже жорстку лінію щодо тортур. Чейні дуже агресивно захищав найбільш суперечливу політику Адміністрації Буша. Тому послати такого як Чейні — означає показати, чого хочуть прихильники жорсткого курсу, і це те послання, яке зрозуміють люди на зразок (прем’єра Росії) Путіна.

– Білий Дім називає держави, які відвідає Дік Чейні, «ключовими партнерами» США у Європі та Азії. Чи залучення до цього списку Азербайджану є ще одним сигналом, що під час цього візиту буде наголос на енергетиці?

– Звісно, що енергетика важлива. Але було б помилкою думати, що нафта – головне питання. Нафта – це інструмент, за допомогою якого Сполучені Штати досягають своєї мети у регіоні. А яка мета? Не дати можливості Росії перебрати повний контроль над своїми колишніми задвірками. Якщо Азербайджан та Грузія матимуть незалежні нафто- і газопроводи, які постачатимуть енергоносії на Захід, то Росія втратить повний контроль над регіоном, який мала останні 200 років.

– Упродовж останніх кількох років Європа намагалася послабити енергетичну залежність від Росії. Яким чином війна в Грузії вплинула на ці плани, зокрема на проект «Набукко», який мав би постачати газ до Європи із Середньої Азії, оминаючи Росію?


– Я вважаю, що проект «Набукко» був мертвим ще до війни. Якщо ж ні, або якщо можна вбити мертве тіло, то війна це зробила. Шансів, щоб проект «Набукко» запрацював, немає. Справа в тому, що держави, які мали б постачати газ до Європи, не робитимуть нічого, що дратувало б Росію. Це стосується Туркменистану і навіть Азербайджану. «Набукко» – прямий виклик впливу Росії, і той, хто зараз говорить про його майбутнє, каже дурниці.

– Яким чином тоді Сполучені Штати можуть вплинути на енергетичну політику Росії у регіоні?

– Росія зараз постачає 30 відсотків газу до Європи і хоче закріпити цю залежність, збудувавши два нові газопроводи: «Північний потік» і «Південний потік». Ці мережі пролягають через кілька європейських країн, де Сполучені Штати мають сильний дипломатичний вплив, зокрема Болгарію, Угорщину, Австрію, Сербію. Тому Захід має заморозити свою підтримку, свою участь у цих проектах, особливо в проекті «Південний потік» (який має пройти по дну Чорного моря з Новоросійська в болгарський порт Варну і далі через Балкани до Італії й Австрії – Р.С.). Без сумніву, ці два трубопроводи є дуже сильним важелем стосовно Росії. Проблема в тому, що Захід, на мою думку, не знає, чого він хоче. 

– В цьому контексті, як Ви оцінюєте перспективи аверсного використання українського нафтогону Одеса-Броди, який будували для того, щоб транспортувати каспійську нафту до Європи і шлях якого мав би пролягати через грузинські порти?

– Майбутнє всіх проектів із продовження транскавказького шляху, включно з Одесою-Броди, є дуже непевним. Натомість я вважаю, що безпечним є існуючий потік, через Баку-Тбілісі-Джейхан, Баку-Супса. Але заплановані проекти зі збільшення обсягів поставок можуть і не реалізуватися через грузинські події. Держави, які тут задіяні, повинні будуть враховувати побажання Росії, а ми ще не знаємо до кінця, чого хоче Москва.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7295. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект