НОВИНИ

17.09.2008 | Посол в НАТО: Україна чекає на позитивний сигнал про ПДЧ
За матеріалами - ВВС, Європейського простору

У своєму першому інтерв’ю на посаді голова місії України при НАТО посол Ігор Сагач розповів Бі-Бі-Сі про те як в Альянсі дивляться на набуття Україною ПДЧ у світлі війни в Грузії.


Бі-Бі-Сі: Пане посол, чи вплинули події в Грузії на перспективи отримання Україною Плану дій щодо набуття членства в НАТО?


І.Сагач: На скільки мені відомо, наразі це питання в альянсі серед країн членів НАТО поки що не розглядалося. Причини - очевидні. Насамперед, це події, які відбулися в Грузії. Як і раніше, Україна очікує на позитивний сигнал у грудні, під час розгляду цього питання.


Бі-Бі-Сі: У такому випадку, як, на вашу думку, грузинські події вплинули всередині України на громадську думку в плані ставлення до НАТО та отримання ПДЧ?


І.Сагач:Події в Грузії, безумовно, вплинули на ставлення в Україні до проблематики євроатлантичної інтеграції і, зокрема, до питання ПДЧ. Свідченням цього є резонансне обговорення цього питання у Верховній Раді, а також результати останніх опитувань громадської думки.


Хоча деякі експерти, аналізуючи результати відповідних опитувань, не вбачають суттєвих змін у ставленні, зокрема, до альянсу, але на мене, зокрема, справили враження такі дані: 57% респондентів вважають, що Україна сьогодні не здатна захистити себе власними силами. 31,4% українців виступають за вступ нашої держави до НАТО. Мені здається, що на сьогодні це - значний показник.


Така динаміка є свідченням того, що, нарешті, свідомість українців стала вивільнятися від радянських міфів та стереотипів, які закарбовувались тоталітарним режимом протягом 70 років, що роз’яснювальна робота дає свої результати, і українці почали не лише замислюватися над питаннями безпеки нашої країни, а й робити власні висновки щодо такої колективної системи, яка в змозі гарантувати Україні безпеку, сталий розвиток і життя у добробуті.


Бі-Бі-Сі: Чи є внутрішня політична ситуація в Україні, нова політична криза предметом обговорення в кулуарах НАТО, як впливають внутрішніх подій на євроатлантичні прагнення України?


І.Сагач: В НАТО з великою увагою спостерігають за подіями , які сьогодні відбуваються в Україні. І це є цілком зрозумілим. Інтерес до України і подій внутрішньополітичного життя в України постійно виявляється в Альянсі. Але ми є свідками періоду росту та становлення молодої української демократії. Наші сусіди, що лише нещодавно приєдналися до НАТО, пройшли свій складний шлях. Наразі наша черга. Від того, як ми упораємося з цим завданням, який фундамент збудуємо, залежатиме українське реноме на світовій арені. Це також повною мірою стосується і НАТО.


Водночас я впевнений, що наші партнери в НАТО цілком усвідомлюють труднощі того етапу, на якому зараз перебуває Україна, і робитимуть свої висновки у грудні, виходячи з реальних кроків України, а не з заяв політиків, які інколи бувають, на мою думку, надто емоційними.


Бі-Бі-Сі: Голова місії Росії при НАТО Дмітрій Рогозін у своїх виступах у ЗМІ, припускається радикальних висловлювань на адресу України та її керівництва. Пам’ятаєте його відомих „білих ведмедів”, серед яких він готовий захищати росіян чи пасаж на адресу українського президента? Як би ви прокоментували цю ситуацію?


І.Сагач: Я хотів би сказати, що це далеко не єдиний був виступ в такій тональності і таким тоном, який робився Рогозіним. Мені не хотілося б навіть коментувати подібні висловлювання. Коментувати тут немає що. Оскільки відповідь має бути абсолютно очевидною: висока посадова особа однієї держави зі статусом посла, яка наразі перебуває на дипломатичній роботі, припускається таких висловлювань, які не можуть у цивілізованому суспільстві бути розцінені інакше, ніж приховані погрози на адресу іншої держави.


Я вже не кажу про коментарі щодо подій внутрішнього життя в іншій державі, що за усіма загальновизнаними дипломатичними нормами, м’яко кажучи, виходить за межі компетенції цього посадовця. Годі й пригадувати нетактовні та некоректні, я б навіть сказав, образливі висловлювання з його боку на адресу глави іншої держави. А де ж норми дипломатії? Я маю на увазі дипломатію як професію.


Ви знаєте, це мені нагадує відомий історичний випадок в ООН часів „холодної війни”. Залишається тільки у розвиток подібної риторики цьому посадовцю десь погрюкати черевиком... Але, як сказав український класик, „у кожного своя доля і свій шлях широкий...”


Я переконаний, що менторський тон, провокаційна риторика та інсинуації Д.Рогозіна можуть справити враження хіба що на білих ведмедів, про яких він так епатажно згадував у своєму сумнозвісному інтерв’ю радіостанції „Ехо Москви”. Абсолютно очевидним є те, що у цивілізованому суспільстві подібна риторика аж ніяк не сприймається. Дуже хотілося б, щоб виваженість, повага та толерантність в більшій мірі були б притаманні окремим російським політикам.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект