НОВИНИ

16.11.2004 | Перший візит хорватського Прем'єра до Сербії після 1991 року
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Сторони підписали угоди про захист нацменшин, про врегулювання проблеми щодо осiб, якi щезли під час бойових дiй та про науково-технічне співробітництво.



Хорватiю пiд час вiйни покинуло бiльше двохсот тисяч сербiв. Наразi влада помiркованого нацiоналiста Санадера має бiльшiсть в парламентi саме завдяки депутатам сербської меншини. А режим Слободана Мiлошевича свого часу переслiдував хорватiв у Сербiї.


 Угоду про захист нацменшин сторони називають iсторичною, оскiльки нею сербам в Хорватiї та хорватам в Сербiї гарантуються права за європейськими стандартами.


Коли йде мова про вiдкритi питання, то Загреб вимагає вiд Белграда інформацію щодо долі тисячi двохсот осiб, якi щезли у воєннi роки. Прем’єр Санадер нагадав, що двi сусiднi країни повиннi дивитися в майбутнє, незважаючи на те, що болючого минулого не можна забути. А спiльне майбутнє сербський i хорватський уряди бачать в європейській iнтеграцiї.


Сербiя i Хорватiя були у складi Югославiї вiд 1918 року.


 В 1991 роцi, коли Хорватія проголосила незалежність, югославська армiя та мiсцевi серби захопили одну третину хорватської територiї й там проголосили сербську республiку. Хорватськi сили вiдвоювали згадану територiю влiтку 1995 року. Згодом серби вiддали Хорватiї й мiсто Вуковар, яке стало символом хорватських визвольних змагань. Повнi дипломатичнi вiдносини Белград i Загреб запровадили шiсть рокiв тому. Минулого року президенти Светозар Марович та Стiпе Месич в iм’я своїх країн офiцiйно попросили вибачення за лихо, яке в минулому двi країни та їхнi громадяни заподiяли одні одним.


Вiзит Санадера до Белграда, на думку оглядачiв, може стати основою для нового етапу міждержавних відносин. Сербський прем’єр Воїслав Коштуниця мав би вiдвiдати Заґреб уже наприкiнцi листопада.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект