Глава російського «Газпрому» та міністри нафти Ірану і Катару на своїй зустрічі в Тегерані ухвалили рішення про спільні дії в газових питаннях на міжнародній арені.
Хаменеї
Іран
Фактично, як зазначають спостерігачі, три країни хочуть диктувати всьому світові ціни в газовій сфері. Іранський міністр нафти Голамхусейн Нозарі не поспішає вдаватися у деталі: «Три держави, які володіють резервами газу, хочуть створити організацію країн-експортерів газу».
Ідеологом нової організації, як це не дивно, є духовний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї. Він першим озвучив цю ідею на початку ще минулого року. Спільно Росія, Іран і Катар мають близько 60 відсотків усіх запасів газу на планеті. Картель допоможе знівелювати дешеві поставки з боку конкурентів, вважають у Європі.
За збігом обставин, перед засіданням нафтової організації ОПЕК у Відні 24 жовтня, її генеральний секретар Абдулла аль-Бадрі відвідав Москву. У середу на зустрічі з Президентом Російської Федерації Дмитром Медведєвим він повідомив, що кон’юнктура нафтових цін в найближчі місяці буде важкою. У свою чергу, Медведєв підкреслив, що Москва хоче зміцнити відносини із нафтовим картелем: «Як найбільший експортер нафти, Росія зацікавлена у прогнозованих цінах на неї».
Тим часом, в Євросоюзі та Сполучених Штатах наміри створити «газовий ОПЕК» викликали серйозну стурбованість. ЄС імпортує 44 відсотки газу з Росії і тому боїться, що в кінцевому підсумку це об’єднання країн-видобувачів призведе до різкого підвищення цін на газ. Щоправда, шеф «Газпрому» Олексій Міллер заспокоїв, що нового ОПЕКу створено не буде. Трійка буде співпрацювати в межах Форуму країн-експортерів GECF, створеного в 2001 році.
На думку експертів, вважати форум «газовим ОПЕКом» не слід, оскільки механізм торгівлі природним газом у принципі відрізняється від торгівлі нафтою. Рішення нафтового ОПЕК, на відміну від рішень форуму газовиків, є обов’язковими для всіх країн-членів.
Проти створення аналогічної організації видобувачів газу говорить і той факт, що три країни кардинально відрізняються. Росія має надійну мережу газопроводів. Катар прагне стати найбільшим в світі постачальником рідкого газу, котрий можна перевозити морським транспортом. Іран же узагалі сьогодні змушений імпортувати газ. Причиною цього є відсутність інвестицій в газове господарство країни та збільшення потреб усередині Ірану.
|