Євросоюз збирається визнати "європейські прагнення" України та ще чотирьох колишніх радянських республік.
Про це йдеться у проекті комюніке, в якому Єврокомісія представляє свої погляди на розвиток Східного партнерства, повідомляє "Німецька хвиля" з посиланням на видання "Euroaktiv", якому стали відомі подробиці проекту.
Відповідно до проекту комюніке, Україну, Молдову, Грузію, Вірменію, Азербайджан та можливо Білорусь планують наблизити до ЄС за допомогою укладання угод про асоціацію та створення нової європейської економічної зони, яка має стати базою для розвитку спільного внутрішнього ринку.
Для цього шість пострадянських держав матимуть перейняти всі законодавчі акти ЄС та визнавати вердикти Європейського суду.
В енергетичній сфері укладання меморандумів про порозуміння має уможливити запровадження "спільного менеджменту трубопроводами", тобто – ними спільно мали б керувати постачальники, транзитні країни та споживачі. Документ не виключає навіть переходу трубопроводів у спільну власність.
Водночас для мешканців країн-учасниць Східного партнерства планується найближчим часом відкриття спеціальних візових центрів, де можна буде отримати шенгенську візу, а в довготривалій перспективі передбачається скасування візового режиму взагалі.
У межах програми Східного партнерства ЄС планує збільшити видатки в регіоні до 2020 року на 2 мільярди євро.
Згідно з проектом комюніке, перший саміт Східного партнерства має відбутися у червні 2009 року. Потім щовесни проводитимуть засідання глав МЗС у форматі "27 + 5" та двічі на рік - зустрічі високих посадовців.
Остаточно засади Східного партнерства мають бути затверджені на саміті ЄС 11 грудня.
|