НОВИНИ

22.11.2004 | Независимая Газета: Зоряний час української опозиції
Джерело - Кореспондент

Російський політтехнолог Гліб Павловський напередодні другого туру заявив російським журналістам, що вся передвиборна кампанія лідера опозиції побудована блискуче з погляду підготовки до святкування, до перемоги. Він додав: "Адже є не тільки політичні технології, є й революційні технології, вони продаються. Консультанти переїжджають з країни в країну, і в Києві в них зараз зоряний час". Павловський зауважив, що перенесення на вулицю паралельного підрахунку голосів може свідчити про підготовку опозиції до перемоги. "Якщо Ющенку дійсно вдасться перенести суперечку на вулицю, то в нього великі шанси виграти", - сказав Павловський. З іншого боку, відзначив він, опозиція організувала безпрецедентну акцію в розрахунку на те, що у влади не витримають нерви. Кажучи про перспективи перемоги Януковича, політтехнолог сказав: "Ігри треба догравати".


Київ проголосував за Ющенка


Задовго до голосування стало очевидно, що Ющенку вдалося завоювати Київ. Кореспондент "НГ" минулої п’ятниці став свідком стихійного мітингу, який організували перехожі, побачивши Ющенка. Лідер опозиції прямував на зустріч з іноземними журналістами. До речі, як і до отруєння, охорона йшла за ним на значній відстані, не заважаючи перехожим підходити впритул до кандидата на посаду президента.


Упізнавши його, люди стали зупинятися, водії паркували машини, створилася величезна пробка, але ніхто не дратувався і не нарікав. У Ющенка просили автограф, передавали йому дітей, із задніх рядів викрикували: "Ми за вас молимося!", "Ми переможемо!", "Тримайтеся – ми з вами!" Вийшла ідилічна картинка: Ющенко був розчулений, він виглядав утомленим і змученим, натовп радів і плакав від надміру почуттів.


Кучма перейшов у наступ


Увечері в суботу президент Леонід Кучма звернувся до народу, уперше за час усієї виборчої кампанії дуже жорстко розкритикувавши дії опозиції і публічно підтримавши Януковича. Хоча імена у виступі президента не звучали, тому що це заборонено законом, але натяки були прозорі. Так, він обвинуватив "агресивну меншість", маючи на увазі опозицію, у тому, що  виборча кампанія, яка пройшла, була найбруднішою в історії України. Він додав, що громадяни України повинні пам’ятати, "хто мітингував, а хто щоденною працею робив усе для поліпшення добробуту громадян".


"Влада не дозволить перетворити демократичний процес, яким є вибори, у недемократичне насильство, яким є революція", - сказав президент.


Цей виступ Кучми був найбільш коротким і чи не найбільш жорстким за весь час його президентства. Показово, що до останнього часу глава держави був вкрай обережний в оцінках ситуації і не робив різких випадів проти опозиції.


Учора ж глава українського МВС Микола Білокінь підтримав президента, заявивши, що правоохоронні органи будуть жорстко припиняти протиправні дії екстремістських сил.


Голова адміністрації і зять Кучми вже стали "невиїзними"


Можливо, тон заяви Кучми був пов’язаний, зокрема, з тим тиском, який здійснює Захід на офіційний Київ. Так, президент США Джордж Буш передав Кучмі лист, у якому сказано: "У вас залишилася ще одна справа, ще один дуже важливий внесок для своєї країни, для її майбутнього – ви відіграєте центральну роль у гарантуванні того, що вибори президента в Україні пройдуть демократично і без маніпуляцій й обману". В іншому випадку, попередив Буш, Вашингтон перегляне свої відносини з Україною і з людьми, які брали участь у фальсифікаціях.


На підтвердження серйозності сказаного США оприлюднили "чорний список", який включає осіб, яким уже заборонено в’їзд на територію Сполучених Штатів. До списку, зокрема, були внесені голова адміністрації президента Віктор Медведчук, зять Леоніда Кучми і народний депутат Віктор Пінчук, генпрокурор Геннадій Васильєв і глава МВС Микола Білокінь.


"Українська карта розіграна бездоганно"


Російські політики відзначають, що напередодні другого туру виборів позиція президента Леоніда Кучми кардинально змінилася, а нейтралітет, який зберігається діючим українським президентом, змінився помітним тиском на одного з кандидатів – Віктора Ющенка.


Голова партії "Наш выбор" Ірина Хакамада вважає, що лідером цієї політичної гонки залишається Віктор Ющенко. "Незалежно від того, чи переможе Віктор Ющенко або, навпаки, програє під тиском Кремля, насправді він переможець. Переможець той, за ким на знак протесту люди готові вийти на вулицю. Але після прямого втручання Москви Кучма, який увесь цей час займав більш-менш нейтральну позицію, тепер використав свій авторитет, щоб в останні дні знизити рейтинг Ющенка.


На думку директора Інституту глобалізації Михайла Делягіна, під час другого візиту в Україну російський президент Путін "дотиснув" на Кучму і розставив крапки над "і". "Про такий розвиток подій я казав відразу після першого туру виборів. І хоча в першому турі з мінімальною перевагою перемагає Ющенко, у другому турі, незважаючи ні на що, перемогу одержить Янукович. З погляду виборної теорії це є нісенітницею. Але українська карта розіграна бездоганно. Незалежно від того, що відбувалося "за лаштунками", результат був заздалегідь відомий. Кучма в силу своєї приналежності до державної бюрократії повинен був підтримувати Януковича. Й інших варіантів у нього не було. Після першого туру голосування, коли кандидати одержали приблизно рівну кількість голосів і сили зрівноважилися, Кучма кинув на шальку терезів свій авторитет і свій вплив. Це стало вирішальним фактором на користь Януковича".


 


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект