НОВИНИ

24.11.2004 | Україна розсварить Росію з Європою
Джерело - ProEUROPA

Україна між заходом і сходом - саме так оцінює політичну ситуацію західна преса. Україна стала „полем битви між Росією та Заходом” і ця конфронтація нагадує стиль холодної війни. Завтра у Гаазі відбудеться самміт ЄС-Росія і очевидно, що мова піде не про угоди за т. зв. „чотирма просторами” – у галузі економіки, внутрішньої та зовнішньої безпеки та культури – як це планувалося раніше. Розмова буде гострою і стосуватиметься передусім позицій сторін щодо виборів в Україні.


Сторони добиваються діаметрально протилежного – США та об’єднана Європа вимагають не оголошувати переможцем президентських виборів провладного кандидата Віктора Януковича до з’ясування всіх обставин щодо обвинувачень у фальсифікаціях результатів виборів, натомість Путін вже поспішив привітати проросійського кандидата з перемогою.


Зокрема, за словами заступника офіційного представника Білого дому Клер Б’юкен, Білий дім, закликає керівництво України "не затверджувати результати цих виборів, поки розслідування обвинувачень в організованому шахрайстві не будуть завершені". Занепокоєність щодо ситуації в Україні висловив також Верховний представник ЄС з зовнішньої політики й політики безпеки Хав’єр Солана. "І Євросоюз, і НАТО мали кращі відносини з Україною. Якщо ситуація в цій країні погіршуватиметься, нам доведеться змінити підхід", наголосив Солана.


Тоді як МЗС Росії у своїй заяві говорить, що вибори в Україні проведено згідно з законодавством, вони є вільними та легітимними. "МЗС Росії зі стурбованістю зустріло вимоги опозиційних сил України не визнавати результатів голосування".


Безумовно, що саме ці позиції стануть предметом обговорення на самміті Росія-ЄС, який був призначений на 25 листопада (самміт мав відбутися ще два тижні тому, але його було перенесено на прохання російської сторони).


„Доля України може вирішитися на вулицях Києва найближчими днями, але ставка є високою також для Росії, яка відверто старається відновити вплив у цій колишній російській республіці”, пише в середу "Financial Times".


І мова навіть не про те, що Росія може не отримати від Євросоюзу статусу „привілейованого партнера”, що дозволило би країні закріпити свої набагато більш продуктивні відносини з ЄС, ніж їх має зараз Україна. Ще нещодавно аналітики Польського інституту міжнародних справ стверджували, що Росії вдалося налагодити конструктивні відносини з Німеччиною та Францією, експлуатуючи ідею становлення Європи як окремого потужного геополітичного центру, відмежовуючись від США, оскільки зовнішню політику Америки останнім часом гостро критикують європейці. Тепер же, відвертим ангажуванням в українські вибори, Кремль ризикує зіпсувати відносини не лише з адміністрацією Буша, але й зі своїми європейськими союзниками – впливовими країнами у старій Європі.


„Останнім часом Кремль розпочав проводити різнобічну закордонну політику, декларуючи довгострокові спільні інтереси з Європою, а також намагаючись зміцнити свої зв”язки з колишніми радянськими республіками. Однак вибори в Україні пояснили російську позицію. Росія розглядає Україну як поле битви за вплив з Заходом”, пише FT.


Чи готові „європейські союзники” Росії до різких кроків щодо української політики Путіна, і чи дійсно Росія ризикує провалити свою доволі успішну європейську політику, стане зрозуміло вже завтра. "The Independent" вважає, що на самміті ЄС-Росія дійде до війни нервів між Євросоюзом, який вважає Україну за свого сусіда і Росією, яка трактує колишні радянські республіки як „ближнє зарубіжжя”.


Як відзначає британське видання "The Daily Telegraph", ситуація навколо виборів в Україні поставила українське суспільство на межу конфлікту та призвела до кризи в стилі, що нагадує „холодну війну” між Заходом та Росією. Як пише видання, президент Путін з обуренням відкинув критику Заходу щодо виборів в Україні, апелюючи, що країна має функціонувати демократично і не повинна переслідуватися Заходом.


Водночас, одне з найбільших німецьких видань "Sueddeutsche Zeitung" у вівторок нагадує, що це саме „приятель” канцлера Німеччини Герхарда Шрьодера президент Путін підтримував Януковича, тому видання говорить про „напружене” очікування сьогоднішньої позиції Шрьодера у питанні виборів в Україні. І реакція не забарилася – вже у середу Шрьодер сказав виступаючи у Європарламенті, що він не має сумнівів у тому, що вибори в Україні були сфальсифіковані.


Інше впливове німецьке видання "Frankfurter Allgemeine Zeitung" застерігає, що європейські країни повинні уважно придивлятися, чи не є вибори в Україні частиною процесу відбудови імперії з центром у Москві. "FAZ" наголошує, що з геополітичних поглядів європейці не можуть бути байдужими до того, чи просуватиметься Україна до демократії, чи „добровільно” підпорядкується” Росії.


Дипломати Євросоюзу вважають, що багато залежатиме від того, як розгоратиметься ситуація в охопленому демонстраціями Києві, пише "Independet". За даними цього британського видання, яке посилається на дипломатичні джерела з Москви, Росія та ЄС зацікавлені, щоб не дійшло до застосування сили в Україні і сподіваються знайти компроміс на самміті у Гаазі.


Британська "Guardian" також підкреслює необхідність мирного розв’язання конфлікту та закликає західні демократії надати повну підтримку Україні та не замикатися у панцирі „холодної війни”.


Втім, поки що Європа не має чітких пропозицій до України. А в Києві вже є, за неофіційною інформацією, російський спецназ.


Тож Європа та США все ще вдаються до закликів та виробляють спільну позицію, а Росія діє на випередження.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект