НОВИНИ

29.11.2004 | Депутат Європарламенту Гражина Станішевська: “Україна вдерлася до Європи”
Джерело - ProEUROPA

Депутат Європейського Парламенту від славнозвісної польської партії “Унія Свободи” Гражина Станішевська не тільки була спостерігачем на виборах в Україні та учасником мітингу на майдані Незалежності після оголошених фальсифікованих результатів. Вона знову пережила славні часи народження польської нації часів “Солідарності”, котра повалила комуністичний режим в Польщі. Тепер вона стала свідком народження УКРАЇНЦІВ. І не просто нації, а ЄВРОПЕЙСЬКОГО НАРОДУ.



- Провладні експерти кажуть, що, можливо, і були якісь виборчі зловживання, але вони не мали визначального впливу на результат. Ви були спостерігачем. На Вашу думку, чи могли фальсифікації змінити переможця?


 


Знаю, що штаб Віктора Ющенка передав у Верховний Суд 300 якнайкраще задокументованих фактів фальсифікацій виборів. Рішення суду матиме дуже важливе значення і покладаю надію, що воно буде справедливим. Раніше суд продемонстрував свою об’єктивність, заборонивши створити додаткові понад 400 виборчих дільниць у Росії та повернув голоси Ющенка відібрані у Кіровограді.


 


Та, чесно кажучи, не думаю, що вдасться встановити усі факти зловживань. Краще би було - і це, до речі, пропонує Ющенко – провести повторний другий тур виборів, але під ретельнішим міжнародним контролем. При цьому треба зауважити на один факт. Під час голосування усі спостерігачі найбільшу увагу приділяли контролю того, що вписуються в протоколи, не контролюючи дані, які вводилися в комп’ютер. Ми багато разів були свідками, коли голова комісії з кінцевим протоколом сама йшла в окрему кімнату і там самостійно формувала файл із даними голосування, котрі відправляла в Центральну виборчу комісію. Більше того, нерідко вона говорила, що вишле файл не одразу, а через деякий час...



При проведенні повторного другого туру обов’язково потрібно проконтролювати, які дані висилаються в комп’ютерну систему, і кожен спостерігач, як копію протоколу, повинен отримати копію цього файла. Також треба зробити так, аби прихід листа з даними в ЦВК, підтверджувався зворотнім листом на виборчу дільницю, в якому має бути вказано, коли саме прийшов лист в ЦВК.



Ніхто - ні з міжнародних спостерігачів, ні з представників кандидатів не звернули на це увагу. Боюся, що саме тут може бути найбільше перекручень.



- Які ще порушення помітили спостерігачі Європарламенту?


 



- Підозрілим є недопущення представників Ющенка на виборчі дільниці. Їздили автобуси з людьми, котрі голосували на різних дільницях по кілька разів. На одній із виборчій дільниць на Закарпатті члени виборчої комісії при спостерігачах вкидували пачками бюлетені. Багато людей говорили, що демократія є тільки Києві, бо там засоби масової інформації і контроль спостерігачів, а не на периферії...


 


Але повторюю, на мою думку, зараз практично нереально визначити, скільки голосів було фальсифіковано. Найкраще провести повторний тур виборів.



- Як можна уникнути фальсифікації під час повторного голосування?



- Потрібно мобілізувати Європейський Союз на за зразком США, які послали на вибори 1000 спостерігачів. Європейський парламент послав на вибори 7 чоловік, а Сейм Польщі – жодного.



Я не дивуюся тому, що США так швидко і рішуче робить заяви по Україні. Вони мали достовірну інформацію від великої кількості своїх представників.



- На Вашу думку, чи погодиться Кучма під тиском Заходу та масових протестів добровільно віддати владу Ющенку?



- Мені здається, що щось подібне важко би сприймалося європейськими структурами. Ні Солана, Ні Кваснєвський не могли б сказати: пане, Кучма віддайте владу, бо на вулиці протестують люди за Ющенка... Це не демократичний спосіб. Визнання президентом має відбутися через вибори.



- Якщо Верховний Суд визнає факти фальсифікацій, але підкреслить, що вони не вплинули на результат оголошений ЦВК. Чи змінить свою позицію Євросоюз?


 



- Думаю, ні. За таких умов єдиним виходом із ситуації буде проведення другого туру виборів. Розумію, що люди в Україні сьогодні вже трохи змучені і без ентузіазму сприймають повідомлення про повторні вибори... Та, підкреслюю, дуже важливо, аби президент був обраний легально.


 


- Чи може Кучма вдатися до силового вирішення конфлікту?


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект