НОВИНИ

05.04.2009 | На ювілейному саміті НАТО говорили про майбутнє Альянсу
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У суботу у французькому Страсбурзі та німецькому Келі закінчився історичний саміт НАТО з нагоди його 60-річного ювілею. 28 керівників країн-союзниць НАТО дійшли згоди щодо того, хто буде наступним Генеральним секретарем Альянсу. Ним став данський прем’єр-міністр Андерс Расмуссен, якого вважали фаворитом на крісло голови Альянсу.Другий день святкувань та обмінів думками між головами держав та урядів країн-союзниць Північноатлантичного Альянсу відбувається на тлі широких протестів антинатовців, що проходять у Страсбурзі.

Власне, робота другого дня саміту НАТО розпочалася символічним актом: 28 лідерів країн-союзниць перейшли міст через річку Рейн з німецького Келя до французького Страсбурга.

Факт проведення саміту НАТО у французькому місті Страсбурзі та німецькому Келі – теж символічний.

Уперше ці дві країни, в історії відносин яких було багато кривавих сторінок, об'єднані на святкуванні оборонно-політичної організації.




Барак Обама і Ніколя Саркозі.

«Наші народи мали тисячі жертв, – заявив на відкритті засідання Ради Альянсу французький Президент Ніколя Саркозі. – Це символічно, бо НАТО – це організація миру, а не війни».

Відкриваючи засідання Північноатлантичної Ради, лідери натовських держав пом'янули хвилиною мавчання загиблих військовиків в усіх місіях НАТО.

Президент США Барак Обама, виступаючи у Страсбурзі під час церемонії урочистого приєднання Албанії та Хорватії до НАТО, передав її лідерам оригінали Вашингтонської угоди щодо створення Північноатлантичного альянсу, ухваленої у 1949 році.

При цьому американський Президент заявив, що «двері НАТО залишатимуться відкритими для всіх, хто відповідатиме стандартам Альянсу та може зробити свідомий внесок до справи безпеки країн-союзниць».

Він додав, що з огляду на цей принцип, нинішне святкування розширення НАТО не останнє.

Афганістан як мірило натовської місії




До Афганістану невдозі прибуде підмога з європейських країн НАТО.

Новій стратегії щодо НАТОвської місії у Афганістані, запропоновану Президентом Бароком Обамою, лідери країн-союзниць висловили жваву пдтримку.

«Афганським громадянам ми повинні надати допомогу, щоб ця країна ввійшла до нової ери, де не буде місця загрозі міжнародній спільноті з боку тероризму», – каже Генеральний секретар НАТО Яап де Гооп Схеффер.

Президент Ніколя Саркозі додає, що Альянс «не має права програти в Афганістані, бо там поставлена на карту частина світової свободи. Ми на боці громадян Афганістану, і ми повинні докласти зусиль для розвитку цієї країни».

Лідери НАТО домовились заснувати місію для підготовки афганського війська і поліції і відправити додатково близько 5 тисяч військовиків до цієї країни.

У 21-ше століття – з новою стратегією

Нова стратегічна концепція Північноатлантичного Альянсу теж була у центрі уваги учасників дводенного святкового саміту. Ухвалений ще у 1999 році, чинний документ значно застарів. Нові виклики 21-го століття, пов’язані із світовим тероризмом, кібернетичними злочинами, піратством та інше вимагають вироблення іншої стратегії та формулювання теперішньої місії організації НАТО.

Ювілейний саміт Північноатлантичного Альянсу мав також символічне забарвлення: таке потепління стосунків між Францією та Сполученими Штатами спостерігається вперше за багато десятиліть.

Україні для втілення євроатлантичних прагнень потрібні реформи – лідери НАТО





Лідери НАТО підкреслюють необхідність подальших реформ в Україні для втілення в життя її євроатлантичних прагнень

Про це йдеться в декларації НАТО, схваленій за підсумками саміту.

«Ми підкреслюємо важливість зобов’язань України продовжувати імплементацію необхідних політичних, економічних, оборонних та безпекових реформ із метою реалізації євротлантичних прагнень, і ми залишаємося готовими надавати допомогу для цього», – зазначається в документі.

При цьому лідери НАТО наголосили на ключовій важливості політичної стабільності для успіху у реформах.

Лідери НАТО підтвердили своє рішення, схвалене на саміті в Бухаресті в квітні 2008 року, щодо того, що Україна та Грузія мають стати членами НАТО.

«Ми максимально збільшимо наші поради, допомогу та підтримку для їхніх реформ в рамках Комітетів Україна-НАТО та Грузія-НАТО», – зазначено в декларації.

Лідери НАТО також висловили переконання в тому, що річні національні програми допоможуть Україні та Грузії в просуванні необхідних реформ, хоча й відмовилися висловлювати прогноз, коли можуть бути прийняті рішення щодо Планів дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) для обох країн.

Крім того, в декларації міститься позитивна оцінка внеску України в спільну безпеку, в тому числі, через участь в операціях НАТО.

Лідери країн НАТО заявили про необхідність співпраці з Росією




Володимир Путін про вступ України до НАТО і чути не хоче...

Про це повідомив у суботу на прес-конференції після завершення саміту НАТО його Генеральний секретар Яап де Гооп Схеффер.

«Ми повинні співпрацювати з Росією, тому що у нас є спільні інтереси – від Афганістану до контролю над озброєнням», – сказав він.

Водночас Генсек НАТО зазначив, що союзники та Росія мають і різні погляди на певні проблеми, починаючи від ситуації в Грузії, завершуючи питанням Угоди про звичайні збройні сили в Європі.

Разом з тим, за словами Схеффера, країни-члени НАТО вирішили продовжити співпрацю з Росією в рамках Комітету Росія-НАТО, в тому числі на рівні міністрів.

Прем’єр-міністр Данії став новим Генсеком НАТО





Новий Генсек НАТО.

Новим Генеральним секретарем НАТО обрали прем’єр-міністра Данії Андреса Расмуссена.

Про це повідомив сьогодні на прес-конференції після завершення саміту НАТО його чинний Генеральний секретар Яап де Гооп Схеффер.

Президент Франції Ніколя Саркозі привітав данського колегу з обранням і зазначив, що рішення було прийнято країнами-членами НАТО одностайно.

Проти кандидатури Расмуссена напередодні виступала Туреччина, яка була незадоволена тим, як Расмуссен реагував в 2006 році під час скандалу, коли одне з данських видань надрукувало карикатуру на пророка Магомета.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект