НОВИНИ

07.04.2009 | Україна має долучитися до реалізації ініціативи США про скорочення ядерної зброї у світі - Костянтин Грищенко
Джерело - УКРІНФОРМ

Президент США Барак Обама у ході нещодавнього візиту до Праги оголосив про намір його адміністрації домагатися радикального скорочення, а в перспективі - повного знищення ядерної зброї в усьому світі. Яке значення матиме заява Барака Обами для політики у сфері безпеки? Чи здатна ініціатива нової адміністрації США зупинити процес розповсюдження ядерного арсеналу?  







З проханням прокоментувати ці питання УКРІНФОРМ звернувся до Надзвичайного і Повноважного Посла України в РФ, першого заступника Секретаря РНБО України Костянтина Грищенка, який в 90-і роки вів переговори з тематики ядерного роззброєння з Росією та Сполученими Штатами, брав участь у багатьох міжнародних конференціях із питань контролю над озброєнням та нерозповсюдження. Про неабиякий авторитет К.Грищенка в цій сфері свідчить і те, що в 1999 та 2003 роках Генеральний секретар ООН призначив його спочатку членом, а потім і головою Дорадчої ради з питань роззброєння при Організації Об'єднаних Націй.


- Для України, як і для більшості інших країн світу, скорочення, а в перспективі і повне знищення ядерної зброї на планеті, є одним з пріоритетів безпекової політики, - відповів він. - Адже навіть обмежений ядерний конфлікт матиме катастрофічні наслідки для всіх держав, включаючи і ті, що до самого конфлікту не мають жодного відношення. На моє переконання, концепції ядерного стримування та гарантованого взаємного знищення вже давно застаріли і не відповідають характеру сучасних міжнародних відносин. А сама ядерна зброя з інструменту запобігання війні перетворилася на фактор її потенційного провокування, як ми бачимо в ситуації з іранською та північнокорейською атомними програмами. Наша країна першою в світі добровільно позбулася свого ядерного арсеналу, що був третім за потужністю в світі. Відтак Україна має повне моральне право закликати інші країни наслідувати наш приклад.


Очевидно, що ініціатива Барака Обами матиме величезний резонанс у світі. Саме небажання п'ятірки ядерних держав (США, Росії, Китаю, Франції, Великої Британії) виконувати зобов'язання щодо скорочення та поступового знищення своїх стратегічних арсеналів, взятих відповідно до статті VI Преамбули до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 року, слугувало виправданням для тих, хто порушував режим нерозповсюдження. Виходило так, що світ ділився на тих, хто володіє "абсолютною зброєю", і тих, кого члени цього привілейованого клубу змушують відмовитися від ядерних амбіцій. Мужнє, доленосне рішення нового президента США спрямоване на принципову зміну цієї ситуації. Переконаний: якщо Сполучені Штати використають усі свої міжнародні важелі, то за допомогою впливових неядерних країн, включаючи й Україну, ядерне роззброєння стане реальністю, а світ стане набагато безпечнішим.


Серед українських дипломатів є багато тих, хто пройшов школу непростих переговорів 90-х з ядерної тематики. Впевнений: за участі цих фахівців Україна має активно долучитися до реалізації запропонованої Бараком Обамою ініціативи. Це слугуватиме і українським національним інтересам, і інтересам всього людства, наголосив Костянтин Грищенко.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект