НОВИНИ

30.04.2009 | На Німеччину чекає найглибша рецесія за весь повоєнний час
Джерело - Українська служба ВВС

Світова економічна криза охопила Німеччину. Уряд цього року очікує рекордного для повоєнної історії країни скорочення валового внутрішнього продукту. Під кінець року експерти прогнозують також потужне зростання безробіття.


У рік 60-ліття заснування Федеративної Республіки Німеччини країні загрожує найглибша в її історії рецесія.


Згідно з оприлюдненими в середу офіційними прогнозами, валовий внутрішній продукт цього року скоротиться на цілих 6 відсотків. Ще торік було зафіксовано економічне зростання обсягом в одну цілу й три десятих відсотка.


Оцінка без рожевих окулярів


Нинішня драматична ситуація пояснюється передусім тим, що німецька економіка, значну частку в якій становить машинобудування, орієнтована передусім на експорт. Тобто, наслідки світової економічної кризи безпосередньо відчувають німецькі фірми, які перестають отримувати замовлення з-за кордону.


Федеральний міністр економіки Карл-Теодор Гуттенберг не став прикрашати ситуацію, оприлюднюючи урядові прогнози. «Цього року навряд чи вдасться надолужити втрати, які виникли внаслідок скорочення експорту в минулі місяці, навіть якщо на окремих ділянках і в окремих галузях відбудеться стабілізація. Тому ми робимо дуже обережні прогнози», – сказав Гутенберг.


Найгіршого поки що вдалося уникнути


Однак до масових звільнень у країні поки що справа не дійшла. Завдяки соціальним програмам і антикризовим заходам вдається зберегти частину робочих місць. Передусім тут ідеться про так звані виплати на випадок скороченого робочого дня або часткової відсутності роботи. Фірми не звільняють людей, а відправляють їх на певний час у неоплачувану відпустку. Впродовж цього часу люди отримують виплати з боку держави, які майже на 60-70 відсотків компенсують зарплату. Це дає змогу компаніям, так би мовити, «пересидіти» скрутні часи, зберегти фахівців і своє ноу-хау, яке вони відразу зможуть використати, як тільки світова економічна кон’юнктура знову пожвавиться.


Такий захід був обмежений  18 місяцями. Тепер федеральний міністр з питань праці Олаф Шольц запропонував продовжити його до двох років.


Споживчий клімат залишається стабільним


До речі, те, що Німеччині поки що вдалося уникнути масових звільнень, позитивно відобразилося на настроях серед споживачів. Несподіванкою для економістів став той факт, що і в квітні німці активно ходили по крамницях і робили закупи так, начебто взагалі ніякої кризи нема. Серед причин називається й здешевлення бензину та газу, а також падіння цін на продукти харчування.


Попит на внутрішньому ринку допомагає лише частково компенсувати брак замовлень із-за кордону. Повністю зберегти стабільність на ринку праці в Німеччині за нинішніх умов навряд чи вдасться. Попри всі урядові антикризові програми, чимало фірм розмірковують над згортанням виробництва в Німеччині.


4,5 мільйонів безробітних наступного року


До таких компаній належить і виробник кабельних систем для автомобілів Erich Jaeger GmbH. Цього року вона отримала на 60 відсотків менше замовлень. «Зараз ми працюємо над планом перенесення всього виробництва на наші підприємства в Чехії й Туреччині. У середині травня наше підприємство в Німеччині закривається», – повідомив представник компанії Карл-Гайнц Ґльо.


Очікується, що наприкінці року кількість безробітних у Німеччині зросте майже на півмільйона осіб і становитиме 3 мільйони 700 тисяч. Цілком реально, що наступного року в країні нараховуватиметься вже понад 4,5 мільйони безробітних. Німецький уряд сподівається, що період рецесії завершиться у 2010 році.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект