НОВИНИ

03.12.2004 | Проф. Адомайт: Німеччина повинна визначитись щодо України
Джерело - Українська служба ВВС

Тоді як до залагоження політичної кризи в Україні залучилися впритул посланець ЄС Хав'єр Солана, президенти Польщі і Литви Алєксандр Кваснєвський і Валдас Адамкус, позиція Німеччини і досі залишається доволі невизначеною.



Уникаючи прямих контактів із Києвом, Канцлер Шредер у середу вдруге обговорив ситуацію в Україні у телефонній розмові з президентом Путіним.


Як оцінюють у самій Німеччині таке опосередковане ставлення канцлера до подій України?


Про це Ірина Мойсеєнко запитала у професора і політолога з Німецького інституту з питань безпеки та міжнародних взаємин Ганеса Адомайта.


Ганес Адомайт: Німеччина повинна намагатися сприяти виходу із ситуації без застосування сили. І це - найголовніший момент. По-друге, Німеччина повинна докласти всіх зусиль, аби не допустити розколу України на дві визнані законом частини. І по-третє, пильнувати, аби в Україні дотрималися принципу справедливих і прозорих виборів, згідно з яким з огляду на українські події переможцем на цих виборах став не Янукович, а Ющенко.


Бі-Бі-Сі: Канцлер Шредер доволі обережно коментує ситуацію в Україні і радше обговорює її з російським президентом Путіним, аніж з українським керівництвом. Ось і в середу пан Шредер у телефонній розмові з Владіміром Путіним домовилися поважати результати нових виборів, якщо вони відображатимуть волю народу і не порушуватимуть українську Конституцію. Чим пояснити таку опосередковану й обережну реакцію Німеччини ?


Ганес Адомайт: Тим, що стосунки панів Шредера і Путіна, як політичні, так і приватні, є дуже близькими. Але, як здається, критика на адресу Шредера з приводу оцінки ситуації України крізь призму його російського віз-а-ві, стає дедалі гучнішою. Зрештою, у справу втрутився німецький парламент, поставивши на розгляд українське питання.


Бі-Бі-Сі: Німецький парламент під впливом подій в Україні взявся до перегляду питань, пов'язаних не лише з нею, а й з іншими країнами Східної Європи, особливо - Білорусі та нових потенційних членів ЄС. Чи виправдано було б сказати, що Європейський Союз недооцінив ситуацію в Україні, знеохотивши її від можливого членства на наступні 20 років.


Ганес Адомайт: Я вважаю, що загалом політика ЄС стосовно України була у невизначеному, підвішеному стані. В останні кілька років Євросоюз переймався розширенням за рахунок країн-членів колишнього Варшавського Договору і Балтії, а також розмірковував, що робити з Туреччиною. На жаль, серед його пріоритетів не було України.


Бі-Бі-Сі: Саме тому, як вважають, оглядачі посланцеві ЄС Хав'єру Солані тепер надзвичайно важко говорити в якості посередника з українським керівництвом. Тоді як у цій ситуації посланці єесівського бюрократичного апарату явно програють, чи не варто було б Німеччині взяти на себе більшу роль, як це зробив інший великий гравець Євросоюзу -- Польща ?


Ганес Адомайт: Було б дуже мудро зробити саме так. До великої міри зараз вважають, і це, звичайно, є небезпідставно, що коли йдеться про взаємини Німеччини з країнами Східної Європи, то головним пріоритетом є стосунки Німеччини з Росією. Це є потенційно небезпечне бачення. Німеччині було б варто спробувати внести поправки до такої політики і стати на активнішу позицію стосовно України.


Бі-Бі-Сі: Чи не призведе така активніша позиція канцлера Шредера до України до погіршення його взаємин із Москвою, адже тут уже йдеться про вибір ?


Ганес Адомайт: Я не вважаю, що тут ідеться про такий категоричний вибір між Росією і Україною. Тут потрібно спробувати переконати Путіна в доцільності того, що Шредер йому виклав у телефонній розмові, а саме в доцільності проведення нових виборів, або принаймні процесу, який візьме до уваги результати голосування, які, як вважаю я і більшість людей у Німеччині, засвідчили перемогу Ющенка.


Бі-Бі-Сі: Президент Польщі Алєксандр Кваснєвський і Президент Литви Валдас Адамкус уже двічі побували у післявиборчій Україні і провели переговори з головними дійовими особами кризи. Без будь-яких двозначностей висловлюється також американських Білий Дім. Чи є бодай-який шанс, що канцлер Німеччини також відкрито заявить, що результати було сфальсифіковано, і візьме на себе роль посередника ?


Ганес Адомайт: Наразі ніхто точно не знає за межами найближчого кола канцлера, про що вони говорили в двох телефонних розмовах із Путіним. Але я впевнений, що вибори таки були сфальшовані. І Шредер очевидно вказав на це Путіну і на можливі наслідки цього. Йому доведеться почати процес переконання Путіна стати на демократичний шлях, який обрала більшість країн Європи. Росія в останні два-три роки за президентства Путіна відійшла від європейських цінностей. І канцлеру потрібно було б порушити це питання з російським президентством і не лише з огляду на ставлення Кремля до України, а й до Білорусі також.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект