НОВИНИ

19.06.2009 | Іранська опозиція в «день жалоби» вшанувала пам’ять сімох загиблих
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Прихильники іранської опозиції у четвер провели нові маніфестації в Тегерані. Такою була відповідь на заклик колишнього кандидата на президента від реформістів Міра Хосейна Мусаві вважати четвер «днем жалоби» за загиблими під час зіткнень із силами безпеки в понеділок. Мусаві запропонував своїм прихильникам провести, всупереч забороні влади, мирні демонстрації, або зібратися в мечетях, щоб висловити солідарність із родинами вбитих.


У четвер десятки тисяч людей вийшли на головну площу Тегерана, щоб взяти участь в акції протесту. Колишній кандидат на президента Мір Хосейн Мусаві, як і обіцяв, також прийшов на цю акцію.


загиблих




Прихильники опозиційного кандидата Мір Хосейна Мусаві під час мітингу-протесту у Тегерані, 18 червня 2009 р.


 

Напередодні Мусаві попросив учасників мирних демонстрацій вдягнутися в чорне – не лише ознаку жалоби за загиблими, а й свідчення «вкрадених виборів».


І Мусаві, і його численні прихильники переконані, що влада сфальшувала вибори, що, власне, й стало причиною масових акцій протестів у Тегерані, які тривають уже майже тиждень.


Інновації як зброя опозиціонерів


Тим часом іранські журналісти, а також їхні закордонні колеги, що перебувають у цій країні, – під сильним тиском іранської влади. Їм практично заборонено без дозволу розповідати про те, що відбувається на вулицях Тегерана.


Але і в умовах жорстокої цензури можна знайти вихід із ситуації.


Особливість нинішніх протестів в Ірані – активне використання новітніх технологій, інтернету для того, щоб донести до світу інформацію про події всередині країни.


Сучасна молодь значно випереджає державну цензуру. Дехто використовує такі соціальні мережі, як Twitter чи Facebook, щоб обійти владу, яка намагається дезінформувати людей.


Співробітник нью-йоркського Інституту відкритого суспільства Євген Морозов, який досліджує роль інтернет-технологій в організації протестів проти авторитарних режимів, називає кібератаки іранських опозиціонерів «громадянською кібервійною».


«Там відбувається багато спонтанного. Групи одинаків створюють особливі вебсайти, які спрямовують трафік на проурядові сайти. Таким чином вони штучно сповільнюють канал прийому, створюючи видимість великого числа відвідувачів на цих вебсайтах. Ми також спостерігаємо використання спеціальних програм, які поширюють різні люди, в основному, через посилання на Twitter», – каже Морозов.


Полеміка двох таборів триває


Іранці по-різному використовують можливість висловитися з приводу подій у своїй країні. Один із варіантів – зателефонувати до іранської редакції Радіо Свобода – Радіо Фарда.


Під час одного з таких дзвінків від прихильника Махмуда Ахмадинеджада прозвучало: «Пане Мусаві, Ви заявили, що Ви перемогли. Як Ви можете бути в цьому впевнені? Пане Мусаві, Ваші фотографії в містах не означають, що Ви маєте велику підтримку... Пане Мусаві, Ви стали символом антиісламізму...».


А в іншому дзвінку, з протилежного табору, реформіста Хосейна Мусаві, було сказано: «Мені шкода тих, хто підтримує Ахмадинеджада, тому що навіть якби наш кандидат (Мусаві) переміг на виборах і старався зберегти при цьому свої позиції, вбиваючи людей, ми були б проти нього і не дали б йому брутально вбивати цивільних людей, тому що для ісламської країни це не був би належний президент».


США відкидають звинувачення у втручанні у внутрішні справи Ірану


За повідомленнями, починаючи з минулої п’ятниці, багатьох людей в Ірані заарештували. Зокрема, в середу заарештували лідера руху «Свободи» Ібрагіма Язді, а також відомого політолога Саїда Лайлаза.


Іранська влада також посилила риторику проти закордонних урядів. У середу до МЗС Ірану викликали кількох закордонних дипломатів і звинуватили неназваних американських чиновників у втручанні у внутрішні справи Ірану.


Офіційний Вашингтон відкинув звинувачення. Речник Білого дому Роберт Ґіббс повторив слова президента Барака Обами про те, що існує стурбованість ситуацією в Ірані, але про якесь втручання говорити не доводиться.


Опозиція вимагає нових виборів


Іранська влада заявляє, що готова перерахувати частину голосів там, де опозиція побачила порушення.


Однак Хосейн Мусаві та його прибічники заявляють, що цього недостатньо, що належить організувати нові вибори.


Рада охоронців Конституції Ірану, водночас, навіть не припускає скасування результатів виборів.


Рада запросила трьох колишніх кандидатів на президента на спеціальну зустріч у суботу. Тема дискусії – численні скарги опозиції



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект