НОВИНИ

16.07.2009 | ЄС скасовує візи Сербії, Чорногорії та Македонії
Джерело - Українська служба ВВС

Європейська Комісія схвалила  рішення-рекомендацію щодо скасування віз для поїздок до Європейського Союзу з 1 січня 2010 року, для громадян трьох колишніх югославських республік – Сербії, Чорногорії та Македонії.



Популярно названий „червоний” югославський закордонний паспорт, в період соціалізму був своєрідним вікном у світ. Громадяни колишньої Югославії тоді були певним чином привілейовані, по відношенні до громадян країн які знаходилися у сфері протистояння холодної війни, і могли вільно їздити у державі Заходу та Сходу.


Старші громадяни Сербії, ще пам’ятають як це виглядало. Ось що мені розказала адміністраторка Таня:


„Під час тодішньої Югославії достатньо було взяти закордонний паспорт, трохи грошей і їздити куди захочеш. Наприклад, тоді ми їздили на дуже популярний шопінг в Трієсті, в Італії”


 
Мешканці Сербії знову матимуть змогу їздити без візи у ЄС


Все ж такі, після падіння Берлінської стіни та розвалу соціалістичної Югославії обставини повернулися за 180 градусів. Регіон 1991. року опинився у спалаху збройного насильства. Сербія та Чорногорія перебували під міжнародними санкціями, а з тим же самим „червоним” закордонним паспортом вже нікуди не можна було поїхати без візи. Хвиля біженців із зони збройного конфлікту, нелегальна міграція через балканський регіон зробила не дуже популярним „червоний” паспорт серед європейських країн. Нові незалежні державі колишньої Югославії зробили нові паспорти.


Молодші громадяни Сербії навіть не пам’ятають період вільного пересування кордону. Статистика показує, що навіть 70 відсотків школярів вищих класів та студентів у Сербії жодного разу не були за кордоном.


Серед таких студент Дамір, який народився перед розвалом Югославії:


„Ніколи ще не мав нагоду їздити за кордон. З початку були війни, злидні, а потім якось пропала охота у зв’язку з складною процедурою отримання віз.”


 
Даміру та його колегам напевне легше буде перенести рішення поїхати за кордон з 1 січня 2010. року, коли країни Європейського союзу скасують візи для громадян Сербії, Чорногорії та Македонії.


Брюссель рішучий щодо інтеграції Західних Балкан до Євросоюзу. Про це недавно заявив високий представник ЄС Хав’єр Солана під час візиту регіону Балкан:


„Сербія є частиною Європи. Європейський Союз не буде повноцінним без Сербії. Белградові треба якомога раніше здійснити повну співпрацю з міжнародним трибуналом з воєнних злочинів і продовжити процес інтегрування до ЄС”


Серед держав Західних Балкан до Євросоюзу вільно, без віз, ще можуть їздити громадяни Хорватії та Словенії. Словенія 2004. року стала повноправним членом ЄС, а Хорватія того ж 2004 року отримала статус кандидата. ЄС найближчим часом не скасує візи Боснії-Герцеговині, Албанії та наймолодшій державі Європи – Косово.


 
Пояснює міністр внутрішніх справ Сербії Івіца Дачич:


„До кінця року Сербія мусить покращити контроль над лінією кордону та перевірку документів. Громадянам Косово ми будем видавати паспорти, але вони не зможуть без віз їздити до ЄС, бо Сербія не має можливості контролювати тотожність документів косоварів.”


Дві треті країн Західних Балкан з наступного року зможуть вільно перетинати кордон з своїми сусідами, членами Євросоюзу. Сербія для того ввела і новий закордонний паспорт, який символічно „червоний„, як колись популярний югославський. Після майже двадцять років своєрідної „ізоляції„, чимало громадян Сербії і досі є скептичними:


„Це велика річ для всіх нас. Але якось дивне почуття, так багато про це говорили політики і так довго ми на це чекали, що іще повністю не віриться що це дійсно станеться і що ми знов зможеш вільно їздити у Європу”.









 



   


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2074. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект