НОВИНИ

30.07.2009 | Чи поведе Бельгія союзників по НАТО у «світ без ядерної зброї»?
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Бельгійські політики, окрилені поступом у справі ядерного роззброєння, хочуть звільнити територію своєї країни від небезпечних боєголовок. Та чи є на території Бельгії така зброя – достеменно невідомо. Причина у тому, що все, що стосується стратегії НАТО, а ця країна є її активним учасником, це військова таємниця. Тим часом, підпис бельгійських лідерів під «Угодою про нерозповсюдження ядерної зброї» свідчить про те, що на її теренах таких ракет не мало б бути. А поки суспільство шукає відповідь, сенатори готують законопроект щодо повної та неповоротної заборони тактичної ядерної зброї на території Бельгії. Та ще й сподіваються, що подібний крок зроблять й інші держави.


Вже давно у бельгійському суспільстві точаться дискусії щодо наявності на їхній території ядерної зброї. Адже Бельгія – одна із засновниць НАТО, та ще й країна, де містяться її основні командні установи, включно із головним офісом – штаб-квартирою Північноатлантичного Альянсу. Така активна участь не виключає присутності на одній із натовських баз у містечку Клейне Брогель атомних ракет. У той же час Бельгія – це одна із країн, що підписалися під угодою про нерозповсюдження ядерної зброї, тому це ніби суперечить міжнародним нормам, каже один із бельгійських сенаторів Філіп Магу.


«Якщо є така зброя у місті Клейне Брогель, то це означає, що бракує прозорості, – пояснює бельгійський сенатор. – У цьому випадку ми маємо розбіжності із міжнародними нормами. Якщо зброї немає, то нехай нам це підтвердять. У будь-якому разі важливим є те, що наша ініціатива має на меті заборонити у Бельгії та багатьох інших країнах ядерне озброєння».


Політик також зазначає, що тривожить те, що ніхто наявності ядерних ракет не підтверджує, але в той же час ніхто й не заперечує. База, про яку йде мова, – бельгійсько-американська. Вона існує з 1963 року. Упродовж тривалого часу тут ходять чутки, що у Європі є понад 200 ракет і понад 20 із них перебувають у Бельгії.


«Ядерна зброя – це частина нашого політичного арсеналу»


Сенатор-соціаліст Філіп Магу є автором закону про заборону протипіхотних мін, що наразі успішно діє. Проте у випадку з ядерною зброєю справа стосується військової стратегії НАТО, тому ухвалення подібних національних ініціатив доволі складні.


Частина політиків, зокрема членів політичного об’єднання «Рух за реформи», все ж не згодна з повним роззброєнням. «Ядерна зброя – це частина нашого політичного арсеналу, – кажуть вони. – Навіть якщо на бельгійській території і є ядерні боєголовки, то це тому, що ми маємо політичні та моральні зобов’язання перед НАТО». Прихильники такої позиції додають, що у будь-якому випадку Бельгії не слід надто покладатися на те, що її безпеку забезпечать інші.


Разом з тим, експерти з питань оборони все ж переконані, що намагання бельгійських політиків принаймні викличуть дебати про роззброєння і в інших країнах-союзницях Північноатлантичного альянсу.


«Умови для роззброєнь сприятливі» – експерти


«Ми перебуваємо в ситуації, коли американська адміністрація зайняла чітку позицію щодо повного ядерного роззброєння, – каже Люк Мампе, аналітик із аґенції «Група досліджень та інформації з питань миру та безпеки» (GRIP). – З іншого боку, за декілька місяців відбудеться важлива конференція з перегляду «Угоди про непоширення ядерної зброї».


Військовий експерт пояснює: «Цей документ передбачає у 6-му пункті, що держави повинні прагнути до повного роззброєння. Тому, навіть якщо бельгійський законопроект не спричинить тиску на Сполучені Штати, це все ж дасть привід для дебатів».


Починаючи з 1954 року, в рамках НАТО Сполучені Штати встановили декілька своїх баз на територіях країн різних частин Європи. Основна мета полягала у протистоянні військовим силам країн-учасниць Варшавського договору. Наразі потреба у цих ініціативах часів «холодної війни» все частіше ставиться під сумнів. При цьому, обсяги тактичної ядерної зброї зазнавали скорочень ще у 1970-х роках. У атмосфері підвищеної секретності між 2005 та 2008 роками Сполучні Штати суттєво зменшили ядерний арсенал на двох своїх найбільших базах у Німеччині та Великобританії, де в сумі зберігалося понад 180 атомних бомб.


Із приходом до Білого Дому президента Барака Обами питання ядерних роззброєнь стало надзвичайно актуальним. Свідченням цього є угоди зі скорочення ядерного арсеналу, досягнуті під час нещодавнього візиту американського президента до Москви.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект