Керівник НАТО сказав, що Росія та Захід знайшли спільні погляди на політичну кризу в Україні.
Після переговорів НАТО з російським міністром закордонних справ у Брюсселі заявлено, що міжнародна спільнота має сприяти виборам, які б відображали волю українського народу.
Але цій спільній заяві передували взаємні докори Москви і Заходу про втручання в Україні, і кореспонденти кажуть, що за дипломатичною мовою зберігається різне бачення справ.
Дипломатія Схеффера
Генеральний Секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер, хоч і очолює найпотужніший військовий блок у світі, насамперед є цивільним політиком і дипломатом.
І нічого дивного немає у тому, що після зустрічі з російським міністром Лавровим він наголосив насамперед на позитивності переговорів і на тих позиціях, на яких сторони сходяться.
Важко собі уявити, щоб представник Москви виступив проти закликів до чесності виборів в Україні.
В останні тижні західним дипломатам довелося мати справу з відверто роздратованим Кремлем і президентом Путіним, який однозначно став на бік однієї з політичних сил в Україні, підтримавши Віктора Януковича.
Яап де Хооп Схеффер мусив нагадувати, що Росія у цій справі не має привілейованого права, як сусід України, бо сусідами є також інші держави.
"Я зі свого боку розумію, що Україна є для Російської федерації важливим сусідом, - сказав він. - Моя відповідь така - Україна є також важливим сусідом НАТО і Європейського Союзу. Тож не перетворюймо цього в бійку чи сварку, а погодьмося, що вирішальне слово належить українському народові, який і має вільно і чесно обрати свого президента."
Гризлов - за Януковича
Попри проголошену дипломатичну згоду у поглядах Європи і Росії залишаються серйозні розбіжності.
Підтвердженням цього є остання заява голова Держдуми Росії Бориса Гризлова, який сказав, що лише перемога урядового кандидата Віктора Януковича здатна забезпечити єдність України.
Натомість керівники європейських країн наголошують, що альянс не підтримує жодного з кандидатів на президентську посаду в Україні, і що цей вибір мають зробити українські громадяни.
Президент Путін тим часом дав не один раз зрозуміти, що свій вибір він зробив уже давно. Втім, кілька днів тому він сказав, що Росія працюватиме з будь-яким обраним українським лідером.
|