НОВИНИ

24.09.2009 | Польський Сейм засудив напад СРСР на Польщу у 1939 році і назвав Катинську трагедією "злочином з ознаками геноциду"
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Польський Сейм на вчорашньому засіданні прийняв спеціальну резолюцію, якою засудив агресію радянських військ проти Польщі 17 вересня 1939 року.







У документі, зокрема, відзначається: "17 вересня 1939 року війська СРСР без оголошення війни, порушуючи суверенітет та норми міжнародного права, здійснили агресію на територію Польщі. Підставою окупації Червоною армією став пакт Молотова-Ріббентропа від 23 серпня 1939 року. Таким чином було здійснено четвертий поділ Польщі. Країна стала жертвою двох тоталітарних режимів: нацизму та комунізму".


У резолюції наголошується, що окупація Східної Польщі спричинила "довгий ряд злочинів і нещасть" для громадян Речі Посполитої. У цьому контексті вказуються, зокрема, розстріл військами НКВС у 1940 році понад 20 тис. осіб з числа польської військової еліти (Катинська трагедія), примусове виселення сотень тисяч громадян країни, вивезення людей в концтабори і змушення їх до рабської праці.


В результаті агресії сталінського режиму, крім Польщі, незалежність втратили також Литва, Латвія та Естонія, під загрозою опинилася територіальна цілісність Фінляндії та Румунії, йдеться у резолюції. "Архіпелаг ГУЛАГ" поглинув мільйони людей усіх національностей цього регіону, у тому числі й громадян СРСР", - відзначається у документі.


Торкаючись нинішньої суперечки між Росією та Польщею щодо ролі пакту Молотова-Ріббентропа, депутати нижньої палати парламенту РП в документі наголосили, що "польсько-російське поєднання вимагає сприйняття історичної правди", яку не можна замовчувати чи маніпулювати нею. Сейм також засудив "всілякі спроби фальсифікації історії" та звернувся до "всіх людей доброї волі в Росії про спільну та солідарну діяльність заради виявлення та засудження злочинів сталінської доби".


Польські законодавці кілька тижнів не могли прийняти кінцевий текст цієї резолюції, а "каменем спотикання" стала оцінка Катинської трагедії. Політики проурядової партії "Громадянська Платформа" (РО) виступали за визначення подій в Катині як "воєнного злочину", натомість політики опозиційної "Права та Справедливості"(PiS) наполягали на слові "геноцид". Врешті парламентарії досягли консенсусу й у кінцевій редакції документу Катинську трагедію класифікували як "воєнний злочин з ознаками геноциду".


Вважається, що більш поміркована позиція з цього питання проурядової "Громадянської Платформи" пояснюється небажанням ускладнювати відносини з РФ у період ведення переговорів щодо підписання нової угоди з постачання російського газу до РП з 2010 року. Крім того, лідер РО Дональд Туск після перемоги на парламентських виборах восени 2007 року оголосив про початок нормалізації польсько-російських відносин. На відміну від свого попередника на посту прем'єр-міністра РП Ярослава Качинського, він намагається уникати суперечок з Росією, у тому числі в історичній площині. На його переконання, це дозволить підтримувати активний політичний та економічний діалог Варшави та Москви.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект