НОВИНИ

29.10.2009 | Фінальний тур президентських виборів у Афганістані
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У фінальному турі президентських виборів у Афганістані 7 листопада нинішній президент Хамід Карзай і його конкурент Абдулла Абдулла конкурують не лише за голоси виборців. Кожен із кандидатів намагається укласти відповідні угоди зі своїми прихильниками з метою хоча б якось поліпшити політичний пейзаж країни. Експерти вважають, що Афганістан перебуває на шляху подолання напруженості у суспільстві, яке збурене погрозами відновлення насилля і розчароване явними фальсифікаціями виборів під час протистояння у першому турі.



У понеділок чинний президент Карзай відхилив вимоги суперника, колишнього міністра закордонних справ Абдулли Абдулли, котрий обумовив свою участь у виборах 7 листопада усуненням ключових членів кабінету міністрів і керівника Центральної виборчої комісії Азізулаха Людіна, котрі не змогли забезпечити чесне голосування у першому турі.


Абдулла пояснив свої вимоги так: «Це є переважно технічні вимоги. Це лише сприятиме прозорості виборів, і це мінімальні умови. Виконуючи їх, я думаю, ми зможемо створити належне тло для майбутнього цієї країни. Це буде кроком вперед і внаслідок таких виборів я буду першим, хто привітає їхні результати, незалежно від того, якими вони будуть».


Незалежний аналітик із Кабула Мохаммад Факур вважає, що Абдулла, який у першому турі посів, за офіційними даними, друге місце (понад 30 відсотків), намагається отримати ключові переваги перед своєю можливою поразкою 7 листопада, включно з перерозподілом влади на користь його табору.


Аналітики очікують, що нинішній президент Карзай у другому турі зможе покращити результати, здобуті ним у першому турі, де він, із віднятими сфальсифікованими голосами, мало не дотягнув 50 відсотків. Експерти не сумніваються в тому, що Хамід Карзай вдало використає владні важелі для задобрювання тих афганців, які у першому турі віддали свої голоси за «третіх кандидатів».


Одні радять Карзаю іти на компроміс, інші – проти цього


Той же Мохаммад Факур виключає можливу домовленість між Карзаєм і Абдуллою про якісь «структурні узгодження у владі».


Більшість виборців заспокоює те, що обидва кандидати співпрацюють із міжнародними силами і цим сприяють зменшенню розширення збройного протистояння в країні. При цьому експерт радив би Карзаю знайти хоча б якийсь компроміс із Абдуллою і його прихильниками, бо відсутність компромісу між ними підсилить незгоди чинного президента з міжнародною спільнотою, що, на думку Факура, призведе лише до посилення кризи.


Деякі парламентарі закликають Карзая не йти ні на які  компроміси із Абдуллою – як людиною минулого, котра пов’язана з сумнозвісними діячами часів конфлікту 90-х років.


Експерти також побоюються, що розподіл голосів під час голосування 7 листопада за етнічними ознаками може призвести до руйнування країни, громадянської війни й поділу Афганістану. Тому чимало міжнародних спостерігачів не виключає вирішення гострих проблем після фінального туру виборів через скликання великих зборів старійшин племен – Лойя Джірги, яка б могла допомогти у створенні тимчасового уряду й підготовці у майбутньому вільних і справедливих виборів.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4175. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект