НОВИНИ

30.11.2009 | Соцопитування у Франції: хто і ким маніпулює?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Для французького президента опитування громадської думки такі ж важливі, як компліменти для марнославного актора. Але вони потрібні Ніколя Саркозі не лише для ствердження власного его.



   

 


Президент робить за допомогою опитувань політику. Опитування впливають на результати парламентських виборів чи розподіл державних посад. Саркозі, звичайно, не єдиний державний лідер у світі, який любить використовувати зручні інструменти соціології. Але опозиція звинувачує його в тому, що він зловживає ними, розтринькує на це гроші платників податків та – маніпулює громадською думкою.


Зрештою, Саркозі сам підняв це питання. На відміну від своїх попередників він дав завдання Рахунковій палаті перевірити діяльність Єлисейського палацу. Метою було продемонструвати прозорість. Але в результаті стали відомі цифри, які поставили Саркозі у скрутне становище.


Вибір «кращих» кандидатів


У 2008 році на замовлення відомства французького президента було проведено 190 опитувань на загальну суму 3,2 мільйони євро – тобто приблизно кожен другий день. Причому відкритого тендеру на проведення опитувань не було, а радники уряду заробляли хороші гонорари. Один із радників президента, за даними газети «Ліберасьон», нібито отримав лише за опитування 1,1 мільйона євро. Хоча фірма, яка проводила опитування, виставила гонорар лише на 190 тисяч євро. Коли ці цифри стали відомі, радник був змушений негайно залишити посаду.


Деякі опитування, за даними Рахункової палати, мала сплачувати правляча партія, а не відомство президента. Наприклад, це стосувалося перспектив кандидатів консерваторів на виборах. Так, тодішній статс-секретар Роже Картуш був змушений відмовитися від висування кандидатури, оскільки опитування показали, що кращі шанси в жінки – Валері Пекрес. «Я ненавиджу ці трюки з опитуваннями», - лаявся Картуш.


Інші опитування мали перевірити ефективність політичних жестів. Наприклад, через негативні результати опитування уряд Франції відмовився від скасування вихідного 8-го травня та від хвилини мовчання у школах на згадку про останнього ветерана Першої світової війни. Численні візити Саркозі у регіони теж перевіряли соціологи.


Критики закидають президенту, що корисні для нього опитування оприлюднюють наближені до уряду газети. Наприклад, «Фігаро» часто згадує результати опитувань, не називаючи замовника. Один із радників президента не розуміє, в чому проблема: «До чого тут ми, що замовлені нами опитування потім беруть засоби масової інформації?»


Менше опитувань про імідж


Дехто з опозиційних соціалістів каже, що у Франції створено систему маніпуляцій громадською думкою. Спроба заснувати слідчу парламентську комісію зазнала поразки.


Поки що одним із результатів роботи Рахункової палати стали запевнення Єлисейського палацу проводити менше опитувань про імідж президента у майбутньому. Хоча саме ці опитування Ніколя Саркозі не дуже любить. Після вступу на посаду його рейтинг постійно знижується. За даними останнього дослідження, зараз до президента схвально ставляться 39 відсотків опитаних французів. Хто замовив це дослідження, не повідомляється.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект