Скоріше за все, якщо Конституційний Суд не скасує внесення змін до Конституції України, 2005 рік мине у боротьбі та нестабільності в державі. Такий розвиток подій прогнозує голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
На його думку, „прийняття політреформи можна вважати перемогою олігархів. Це олігархи - Медведчук, Пінчук і Кучма добивалися прийняття цієї реформи”.
„З переміщенням центру влади до парламенту вони спробують відтворитись при владі, оскільки мають потужний вплив на більшу частину складу парламенту”, зазначив голова Центру в інтерв’ю проекту „ПроЄвропа”.
Торкаючись питання подальших дій Віктора Ющенка в разі його обрання Президентом України у період до введення в дію змін до Конституції експерт наголошує на необхідності визначитися: „Чи він використає цей час для прискореного проведення таких необхідних Україні реформ, як, наприклад, адміністративна, фінансова, тощо, чи займеться знищенням олігархів. Власне до прийняття реформи йшлося про те, щоб не влаштовувати ніякого перерозподілу власності чи “полювання на відьом”, оскільки це небезпечно. А тепер я навіть не знаю, що краще”.
„Ющенко має визначитися. Але слід пам’ятати, що коли випускаєш собаку і кажеш „фас”, то потім може бути дуже важко її зупинити і загнати до буди”, переконаний експерт. Відповідаючи на запитання, чи під „собакою” мається на увазі силовий варіант, тобто знищення капіталу та впливу олігархів, Коліушко відповів: „Приблизно”.
Окрім того, експерт зазначив, що є „дуже серйозні” підстави для відміни змін до Конституції вже після президентських виборів, враховуючи порушення процедури їх прийняття, відсутність постатейного обговорення?
„Звичайно, все залежить від того, чи певні політичні сили поставлять перед собою таку мету і якщо так, яке рішення прийме Конституційний Суд. Але фактично законопроект 4180 після його проходження через Конституційний Суд зазнав значних змін”, зауважив Коліушко. При цьому він наголосив, що можна говорити про вірогідність відміни всього документу, а не лише окремих його норм, яких не було при проходженні законопроекту через Конституційний Суд.
Також Коліушко висловив думку про те, що „з прийняттям Закону про зміни до Конституції, в якому дуже багато положень не виписано належним чином, ми не матимемо швидкого поступу в Україні, на який можна було би сподіватися у зв’язку з подіями „помаранчевої революції”. Натомість ми продовжимо тупцювати на місці. Це те, чого завжди прагнула від України Росія”.
|