НОВИНИ

08.12.2009 | Комісар ЄС: Україна повинна приймати те, що ми їй пропонуємо
За матеріалами - Український простір, КоммерсантЪ-Украина

Комісар Євросоюзу з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер в інтерв'ю виданню КоммерсантЪ-Украина порадила Києву поки не замислюватися про перспективи повноцінного членства в Євросоюзі. На початку інтерв'ю видання зазначило, що у Києві та Брюсселі допускали можливість підписання Угоди про асоціацію на грудневому саміті, проте реалізувати ці плани не вдалося.


 
Відповідаючи на питання, чому так сталося і де було допущено помилку, Беніта Ферреро-Вальднер сказала: "Я б не говорила про помилку. Прогрес у переговорах досить хороший. Так, нам ще треба попрацювати, але це нормально. Ви маєте рацію, ми не відкидали, що завершимо переговори до кінця цього року, але й не обіцяли, що це точно відбудеться. Угода про асоціацію - інноваційний і дуже амбітний документ. У ньому є розділ про створення глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, що дає вашій країні фантастичні перспективи. Але очевидно, що переговори про угоду неможливо завершити швидко. Зараз ми спільно працюємо над нею і сподіваємося завершити переговори в 2010 році".


"Україна постійно наближається до Європейського союзу, - зазначила комісар ЄС, відповідаючи на запитання, чи покращилися європейські перспективи України у зв'язку з набуттям чинності Лісабонської угоди. - Подальша інтеграція залежить, з одного боку, від прогресу в нашому двосторонньому політичному діалозі та впровадженні реформ в Україні. А з іншого, хочу нагадати, - від країн-учасниць Євросоюзу. Зараз вони не демонструють готовність просуватися далі, але майбутнє непередбачуване".


Видання нагадало комісару слова президента Франції Ніколя Саркозі та канцлера Німеччини Ангели Меркель про те, що затримка з ратифікацією Лісабонської угоди створює головний бар'єр для розширення ЄС. 1 грудня угода набула чинності. У відповіді на питання, чи означає це, що бар'єр подолано, Ферреро-Вальднер зазначила: "Вони говорили, що до набуття чинності Лісабонської угоди нічого важливого не може статися, а в майбутньому така можливість може з'явитися. Підкреслюю - лише можливість, якщо буде одностайність всіх 27 країн-учасниць. А поки що Україна повинна приймати те, що ми їй пропонуємо. Можливості, які ми пропонуємо, величезні. Так, європейська політика сусідства не передбачає перспективу членства в ЄС. Але я не думаю, що це має бути вашою метою сьогодні. Сьогодні ваша мета - майбутня Угода про асоціацію, переговори щодо якої ще не закінчилися. Цей документ, особливо розділ про зону вільної торгівлі, дасть вам безліч переваг, які інші країни отримували лише з набуттям членства в ЄС. Україні слід провести кілька важливих реформ.


При цьому, відповідаючи на питання про підтримку ініціативи українських дипломатів, які заявили, що Україні слід подати формальну заявку на членство в ЄС у 2010 році, Ферреро-Вальднер порадила спочатку подумати, якою буде відповідь Євросоюзу. "Це рішення перебуває у вашій компетенції. Але перш за ви повинні добре подумати, причому подумати двічі, якою буде відповідь Євросоюзу. Це все, що я можу сказати", - сказала вона.


Також видання поцікавилося в комісара, чи правда, що на шляху до членства в ЄС Україні необхідно синхронізувати свої дії з Молдовою. "Це не зовсім так, я спробую пояснити деталі. Для ЄС головне - двосторонні взаємини з країнами-сусідами. Як з Україною, яка є найбільшою і найважливішою державою в політиці сусідства, так і з Молдовою, яка набагато менша від вашої країни, але яку ми також хочемо підтримувати. Звичайно, у Києва може бути особливе партнерство з Кишиневом. Але це не означає, що ваш євроінтеграційний процес просуватиметься так само, як молдовський. Кожна країна повинна сама провести необхідні реформи", - пояснила Ферреро-Вальднер.


Відповідаючи на питання, яка зі столиць перебуває ближче до ЄС - Київ чи Кишинів, вона зазначила: "Україна проводить з ЄС переговори щодо Угоди про асоціацію, а Молдова - ні. З Києвом Брюссель розпочав діалог про безвізовий режим у довгостроковій перспективі, а з Кишиневом - ще ні. Водночас, Молдова - маленька країна. Зараз в наших відносинах з нею подув свіжий вітер, який обіцяє значний прогрес євроінтеграції".


Розповідаючи про підсумки євроінтеграції України за п'ять років, комісар зазначила, що сторони досягли багато чого: "У 2005 році підписали меморандум про взаєморозуміння у сфері енергетичного співробітництва. Ми інтенсивно працюємо над величезною Угодою про асоціацію, яку, як я говорила, може бути підписано в наступному року - як тільки Україна після завершення виборів запрацює на повну силу в даному напрямку. Дуже важливі угоди про приєднання України до енергетичного співтовариства і про нове стратегічне співробітництво між Україною та Європолом. Це тільки частина наших спільних досягнень. Але я мушу погодитися, що ми могли б досягти набагато більшого, якби ці п'ять років були періодом політичної стабільності і якщо б Україна провела необхідні реформи".


На уточнююче питання КоммерсантЪ-Украина, "тобто політична нестабільність була нашою головною проблемою", Беніта Ферреро-Вальднер відповіла: "Ні. Я хотіла б, щоб ви мене правильно зрозуміли: це не проблема. Це нормальний розвиток. Подібні процеси відбуваються у всіх країнах, які намагаються стати ближчими до Євросоюзу. У вас хороший прогрес, але залишається й багато завдань, які треба виконати".




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2622. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект