НОВИНИ

25.12.2009 | ЄС-Китай: антидемпінгове протистояння
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Днями Європейська Комісія подовжила штрафне мито стосовно завезення китайського шкіряного взуття до ЄС ще на 15 місяців. Пекін одразу ж обурився і відповів дзеркально, запровадженням "штрафного" мита на завезення європейської продукції з вуглецевої сталі.


». ЄС і Китай обмінюються штрафним митомЄС і Китай обмінюються штрафним митом


 


Подовження терміну дії антидемпінгового мита щодо китайського взуття обурює не лише Китай, а й багатьох європейців. Не всі країни ЄС голосували за подовження терміну дії санкцій. Німеччина, наприклад, утрималася.


Чжу Йонксянь, котрий відповідає за виробництво на фабриці у Китаї, що виготовляє взуття для німецького взуттєвого велетня – компанії Deichmann, розповідає про наслідки такої європейської політики для Китаю: «Антидемпінгове мито завдає дуже великої шкоди виробникам взуття в Китаї. Це дуже помітно. Багато фабрик з півдня країни, де чимало тайванських підприємств, вже переїхали до Малайзії або до Камбоджі. Оскільки вони хочуть уникнути наслідків антидемпінгової політики проти Китаю». 



Боротьба з дешевим імпортом


Спеціальне «штрафне» мито – 16,5 відсотків на ввіз шкіряного взуття з Китаю - існує в ЄС з 2006 року. Його запровадили для того, щоб захистити європейських виробників від дешевого імпорту конкурентів. Термін дії цих санкцій мав завершитися  наприкінці 2009 року. Однак їх подовжили.


«16,5 % - це дуже багато. Якщо додати цю суму до нормального митного тарифу, то вийде 25 відсотків. Водночас стягнення в Камбоджі та Нігерії становлять взагалі нуль відсотків. Гігантська різниця. Якщо наше виготовлене в Китаї взуття має коштувати 45 доларів США, то ввізне мито становить майже 5 доларів»,- нарікає Чжу Йонксянь.


У цю гру можна гратися вдвох


Антидемпінгові заходи – це як гра у пінг-понг. Щойно ЄС подовжив термін дії штрафного мита на шкіряне взуття, як китайці відбили м’яча, здійснивши такий самий крок щодо імпорту європейських виробів з вуглецевої сталі. Йдеться про гайки, які використовують при виробництві автомобілів та різноманітних електровиробів. Як повідомляють китайські ЗМІ, європейські гайки є дешевшими майже на чверть.


Президент Європейської торговельної палати Йорґ Вуттке висловлює побоювання, що такий пінг-понг зі штрафними стягненнями може тривати ще довго і мати негативні наслідки. 


«Величезні потужності виробництва сталі в Китаї дорівнюють обсягам всього японського і корейського виробництва сталі. Це призводить до надзвичайно агресивної експортної стратегії, що може створювати проблеми для нас, призводити до демпінгування, закриття фабрик тощо».


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект