НОВИНИ

19.04.2010 | Авіакомпанії критикують заборону польотів – небезпека попелу перебільшена?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Небо над західною частиною Німеччини на вихідних чисте-чистісіньке, яскраво світить і по-літньому припікає сонце, жодних хмар не видно. Як не видно й літаків, що зазичай залишають білі смуги на небі.


У Німеччині, як і в багатьох інших країнах Європи від Ірландії до України від п’ятниці було обмежено рух літаків. Причиною стала велетенська хмара вулканічного попелу, що утворилася при виверженні вулкану в Ісландії. Вважається, що частки попелу небезпечні для літаків: вони обмежують видимість і можуть пошкодити турбіни.


Тестові польоти пройшли нормально



Але чи справді це так? Чим довше триває заборона польотів, тим голосніше лунають голоси критиків. Найбільша в Німеччині авіакомпанія Lufthansa вважає «скандальним» той факт, що рішення про закриття повітряного простору ухвалювалося на підстави лише одного джерела. Про це заявив у неділю речник концерну.


Відповідальна за безпеку польотів німецька організація не має власних даних про стан атмосфери. Вона використовує інформацію розташованого в Лондоні Консультаційного центру з питань вулканічного попелу (VAAC). Там дані отримують не стільки на основі реальних фізичних вимірювань, скільки вираховують на комп’ютерних моделях.


Lufthansa, як і інші авіакомпанії, несе багатомільйонні збитки і не виключає юридичних кроків проти органу, що відповідає за безпеку польотів. За словами речника авіакомпанії, цей орган мав провести власні тести, а не користуватися чужими даними.


Цими вихідними Lufthansa здійснила кілька тестових польотів у небі над Німеччиною. Результат – «жодних видимих пошкоджень», каже речник. Тестові польоти здійснила також нідерландська авіакомпанія KLM, із таким же результатом. Літаки піднімалися в повітря у Франції та Бельгії.


Виверження вулкану триває


Між тим німецькі вчені збираються піднятися в небо в понеділок. Речник Німецького аерокосмічного центру сказав, що підготовка ще триває, оскільки вимірювальні прилади спочатку треба завантажити в літак.


 
Коли заборону польотів нарешті буде скасовано, не береться прогнозувати ніхто. Спочатку очікували, що це станеться в неділю зранку. Тепер називають восьму годину вечора за місцевим часом (21:00 за Києвом). Але не виключено, що літаки ще кілька днів залишатимуться на землі, а авіаперевізники продовжуватимуть нести величезні збитки. За підрахунками Міжнародної асоціації транспортної авіації IATA, кожен день простою обходиться галузі в 150 мільйонів євро.


Тим часом з Ісландії повідомляють, що виверження вулкану триває, а попіл може потрапляти в атмосферу ще кілька тижнів, а може й місяців. Скандинавська авіакомпанія SAS скасувала бльшість рейсів до вівторка...



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект