НОВИНИ

03.05.2010 | Європейська фінансова система нагадує поїзд з кількома паротягами – німецький експерт
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Грецька фінансова криза поставила перед Європейським Союзом питання про виживання не лише спільної валюти, але і самого європейського післявоєнного проекту, що досі хвалився своїми успіхами. Серед експертів, які попереджали про небезпеку ще до того, як спільну європейську валюту було запроваджено, – Йосеф Йоффе, редактор німецького щоденника Die Zeit. Радіо Свобода запитало його про те, в чому він вбачає головну причину сьогоднішніх проблем монетарного союзу.


 



– Проблема в тому, що виник монетарний союз без союзу фіскального. Це все одне що до одного потягу причепити кілька паротягів. Ніхто не є ведучим, але кожний тягне на повну потужність. А якщо якийсь ламається? Тоді його треба відключити. Але ми не можемо це зробити за умовами Лісабонської угоди. В монетарній угоді не передбачено, що когось можуть виключити. Всі покладаються на добру волю. І виходить так, що ніхто не скаже машиністу, який використовує занадто багато вугілля: зупинись, ти занадто багато витрачаєш, ти втрачаєш конкурентноздатність. Замість цього ми ще йому підкидаємо вугілля і опиняємося там, де ми є зараз. Ми будемо розплачуватися за марнотратство Греції ще кілька місяців, а потім все одно настане дефолт».


– Якщо ЄС допоможе Греції, чи це не стане поганим прикладом для інших?


– Є таке поняття як моральна шкода. Йдеться про спокусу надуживання ризиком, за який не тобі доведеться відповідати. Тобто ми говоримо: будь-ласка, живи собі без реформування свого ринку, без бюджетної дисципліни, без скорочення витрат, без усього того, що зробить твою економіку сильнішою і конкурентноздатнішою. І при цьому ми кажемо: нічим не турбуйся, ми тебе врятуємо. Добре, що це трапилося з Грецією, відносно малою країною, а якщо це станеться з Іспанією чи Італією? У цьому випадку Європейський Союз зазнає значних втрат. Розмір економіки важливий, але проблема у всіх спільна – вони живуть не за своїми статками».


– Як впливає монетарний союз на спроможність цих країн виплачувати свій борг?


– Ïхні проблеми посилюються монетарним союзом. Звучить парадоксально. Але раніше італійці могли просто девальвувати свою валюту і залишитись конкурентноспроможними. Але тепер вони такої можливості не мають. Це проблема з монетарним союзом – він виключає можливість девальвації в одній країні. Але це – один із найбільш дієвих монетарних механізмів. Тому Греція і опинилася у такій скруті. Найкраще для них було б вийти з монетарного союзу, але тут настали б інші проблеми.


– Дехто пропонує запровадити тимчасову можливість повернення до власної валюти, таких собі євро-канікул, за аналогією з податковими канікулами.


– Ніяких канікул не існує. Якщо ви це зробите, вам доведеться взяти і надрукувати кілька мільярдів драхм, чи нео-драхм. Але це – далеко не все. Вам потрібно вийти з цілої системи, що визначає монетарний союз. І якби Греція його покинула, назад би її не прийняли. Вони займалися приписками, щоб пролізти з монетарний союз і все спартачили, коли опинилися в ньому. Чи ви думаєте, що їх би прийняли назад після цього? Але проблема в тому, що ми знали, що вони махлюють із цифрами, і ми все одно їх прийняли до монетарного союзу. Тож нам треба звинувачувати самих себе.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8047. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект