НОВИНИ

16.06.2010 | «Фінляндизація» системи європейської безпеки: чи знайдеться місце Україні?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У дипломатів з’явився новий термін: «фінляндизація». Ідеться про можливість країни, яка не є членом Євросоюзу, НАТО тощо «утримувати рівновагу» у співпраці з цими країнами та Росією. А також – про вміння балансувати між Сходом і Заходом, між Європою, Євразією та Азією, як це намагається робити Україна. Українські дипломати охоче пояснюють «фінляндизацією» зміни у зовнішньополітичному курсі держави та підтримку гіпотетичної «системи євробезпеки», яку пропагує Кремль.


Але європейські дипломати вважають, що Україну з Фінляндією рівняти не коректно: Фінляндія «виборола право» бути провідним гравцем у системі безпеки завдяки високому рівню політичної культури, високій якості життя та спроможності захищати свої власні інтереси. В Україні фактично відсутні усі ці три складові, зауважив в інтерв’ю Радіо Свобода експерт Європейської ради з міжнародних відносин Ендрю Вілсон.


– Варто нагадати, що в основі «фінляндизації» лежить демократія – політична і суспільна. Подякуймо Фінляндії за те, що такі доволі абстрактні поняття, як «демократія» і «національна безпека», ця держава справді втілила! Фінська модель безпеки – це коли міжнародні конфлікти вирішуються мирно, з урахуванням інтересів держав-суперниць та інтересів розвитку регіону чи континенту. Україна аж ніяк не Фінляндія! Україна стоїть на перехресті між демократичним європейським розвитком та скочуванням в євразійську авторитарну модель державності. У цій ситуації говорити про «фінляндизацію» внутрішнього життя, захисту державного суверенітету, участі у міжнародній системі безпеки з боку України навряд чи можливо!


– То які головні загрози для безпеки України, сусідніх держав Ви бачите?


– Україна – роз'єднана з точки зору політичних ідеологій та симпатій, суспільних ідей і національних проектів. Янукович не став лідером усієї нації – щоправда, його попереднику Ющенкові це також не вдалось. Найголовнішими загрозами для України є не поглиблення співпраці з Росією чи відмова від курсу на вступ до НАТО, а небажання нинішньої влади чути опозицію і громадськість, розкол в українському суспільстві довкола питань зовнішньої та мовної політики. І цей розкол може стати загрозливим і для існування України як незалежної держави, і для регіональної безпеки також.


– Економічна криза спричинила радикалізацію політичних сил у сусідніх з Україною державах. За результатами парламентських виборів в Угорщині, Словаччині до влади прийшли праві сили. Це ж відбулось минулої осені у Румунії. На Вашу думку, чи існує загроза радикалізації політичного життя України?


– Україна не має у цьому контексті подібності до Угорщини, тут, за винятком «Свободи» Тягнибока, немає радикально налаштованих політичних сил. А якщо вони є, то належать до політичного маргінезу. Звичайно, якщо Президент Янукович і надалі вестиме Україну у фарватері Росії, праві швидко перетворяться на агресивну радикальну силу. А якщо нинішній уряд не подолає негативні тенденції в економіці, незабаром і ліві партії підуть радикальним шляхом.


Загроза України  у тому, що на сьогодні ані її чільні політики, ні громадянське суспільство, ані інтелектуали не подолали комплекс меншовартості, не поєднали зусилля для розвитку держави і захисту прав її громадян. І ця загроза робить Україну небезпечною для європейських сусідів, стверджує експерт Ендрю Вілсон.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект