НОВИНИ

09.07.2010 | Обама побачив унікальне "вікно можливості" для примирення Ізраїлю з палестинцями
За матеріалами - Korespondent

Президент США Барак Обама в інтерв'ю ізраїльському телебаченню сказав, що палестино-ізраїльський конфлікт може бути врегульований в найближчі кілька років, і нинішній розклад сил у регіоні відкрив для цього унікальне "вікно можливості".


На запитання, чи можливе досягнення миру протягом його першого президентського терміну, тобто, до 2013 року, Обама відповів: "Думаю, так ... Мабуть, у нас не буде кращої можливості, ніж та, що є зараз, і нею необхідно скористатися ".


Він висловив упевненість в тому, що нинішні лідери Ізраїлю і палестинців, відновили мирні переговори два місяці тому і поки не домоглися помітних результатів, здатні на поступки, компроміси і домовленості.


"У мене склалося враження, що прем'єр-міністр (Ізраїлю Беньямін) Нетаньяху зацікавлений не в тому, щоб просто займати місце, посаду, а в тому, щоб стати державним діячем, що відкрили перед своєю країною більш безпечні перспективи розвитку", - охарактеризував Обама голову ізраїльського уряду, якого приймав у вівторок у Білому домі.


"Думаю, він з тих, хто розуміє, що наявне зараз вікно можливості досить вузьке. З палестинського боку помірні політики, подібні Абу Мазену (голові Палестинської національної адміністрації Махмуду Аббасу) і (прем'єр-міністру Саламу) Фаяду, я вважаю, готові йти на поступки і вести переговори, які можуть призвести до миру ", - сказав Обама в інтерв'ю, яке показав у четвер Другий канал телебачення Ізраїлю.


Президент заявив про необхідність якомога швидше відновити прямі переговори між Ізраїлем і палестинцями. Сторони поки спілкуються через американського посередника. Перехід до прямих переговорів палестинці зумовили прогресом у вирішенні питань постійних кордонів і безпеки і нарікають на те, що відповіді на свої пропозиції, передані ізраїльтянам через США, вони не отримали.


"Знаєте, я хочу, щоб ми почали прямі переговори. Думаю, що прямий діалог між Абу Мазеном, Нетаньяху, їхніми командами - це те, що формує довіру. А довіра дає можливість зберігати стриманість, не впадати в параною при кожному кроці (опонента) ... тому що люди знають, що є форум для вирішення конфліктних ситуацій ", - сказав Обама.


Президент ухилився від відповіді на запитання, чи буде він домагатися від Ізраїлю продовження 10-місячного мораторію на будівництво в єврейських поселеннях Західного берега річки Йордан. Термін мораторію закінчується у вересні. Відновлення поселенського будівництва на окупованих територіях здатне істотно ускладнити мирний процес.



Сам Нетаньяху напередодні дав зрозуміти, що на продовження мораторію він не піде.


За його словами, Ізраїль вже "зробив достатньо", тому "треба переходити до переговорів" з палестинською стороною. Днем раніше в інтерв'ю телекомпанії Ей-бі-сі ізраїльський прем'єр не став давати конкретної відповіді на запитання про те, на які кроки єврейська  держава готова піти для того, щоб почати переговори з палестинцями. Мораторій на будівництво єврейських поселень на західному березі Йордану був оголошений на 10 місяців та закінчується у вересні цього року.


У телеінтерв'ю Обама також торкнувся теми іранської ядерної загрози, висловивши впевненість у тому, що Ізраїль буде координувати зі США свої дії в цьому напрямку.


"Відносини між США та Ізраїлем досить міцні, і ніхто з нас не намагається радувати одне одного сюрпризами. Навпаки, ми прагнемо до координації в питаннях, які стали предметом взаємної стурбованості. Думаю, це той підхід, якого дотримується прем'єр-міністр Нетаньяху", - відповів Обама на запитання про ймовірність однобічної військової операції Ізраїлю проти Ірану.


Разом з тим, президент США зауважив, "неприпустимо, щоб Іран зміг оволодіти ядерною зброєю, і ми зробимо все можливе, щоб не допустити цього".


Тим часом, президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, перебуваючи в Абуджі, в Нігерії, заявив, що санкції ООН ніяк не вплинуть на подальший розвиток іранської ядерної програми. "У розвитку нашої ядерної програми не буде ні найменшої зміни", - заявив він на саміті мусульманських країн . За словами президента Ірану, останні санкції Радбезу ООН - "ці резолюції не більш ніж папір". "Наше майбутнє направлятиме наша рішучість", - додав він.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект