НОВИНИ

30.07.2010 | НГ: Києву знадобився союзник для переговорів з Москвою
За матеріалами - Korespondent.net

Брюссель вперше підтримав українську ідею відмови від Південного потоку, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газети.



До кінця року Україна може знайти надійного союзника в газових переговорах з Росією. Про це можна судити за підсумками зустрічі прем'єр-міністра Миколи Азарова з комісаром ЄС з питань енергетики Гюнтер Оттінгером. Повідомляючи в Києві про те, що до кінця року Україна може стати повноправним членом Європейського енергетичного співтовариства, єврочиновник вперше висловив обережну підтримку українській ідеї про недоцільність створення газопроводу Південний потік.


Прийшовши до влади, команда Віктора Януковича відразу ж стала вмовляти Росію відмовитися від ідеї будівництва обхідного газопроводу. Як пояснив днями Микола Азаров, альтернативою цьому дорогому проекту могла б стати куди менш витратна "модернізація системи українських південних газопроводів, які дозволять у ту ж точку ЄС - в болгарський Бургас - доставляти точно таку ж кількість газу, яку Росія планує поставляти Південним потоком .


Нова українська влада робила ставку на те, що дружня атмосфера відносин з РФ дозволить вирішити питання. Адже в іншому разі, як визнають у Києві, запуск "Південного потоку" перетворить на непотрібний металобрухт українську газотранспортну систему (ГТС). Але, незважаючи на політичне потепління, російська сторона не відмовилася від проекту. Місяць тому керівник "Газпрому" Олексій Міллер заявив: "Газпром" ні на крок не відступить від свого плану. Практична реалізація цього газотранспортного транснаціонального газопроводу почнеться в 2013 році, а побудований він буде не пізніше кінця 2015 року ".


Отримавши відмову в Росії, українська сторона стала ще більш активно працювати з ЄС. Азаров нещодавно сказав журналістам, що в останні місяці українська влада проводить "по кілька зустрічей з цієї теми на найвищих рівнях". За словами глави уряду, це свідчить про те, що ЄС з інтересом поставився до ідеї відмови від будівництва "Південного потоку".


Правда, раніше ніхто з єврочиновників не підтверджував думку представників української влади. Тому слова Гюнтера Оттінгера стали своєрідною сенсацією. Він визнав, що українська ГТС - "це найкращий шлях (транспортування газу з РФ в ЄС. -" НГ "), тому що це пряме сполучення, яке забезпечує найбільшу технічну надійність і безпеку". Чиновник в Києві підтвердив факт ведення переговорів про модернізацію української ГТС в контексті відмови від будівництва обхідного газопроводу: "Ми обговорюємо, як краще інвестувати в транспортну систему України, у відповідну інфраструктуру, і яким чином ці інвестиції можуть стати кращим бізнес-планом на майбутнє, більш успішним, ніж "Південний потік".


При цьому представник ЄС зробив акцент на необхідності залучення Росії до переговорів. Азаров погодився, що без участі "Газпрому" проект не має сенсу: "Ми повинні отримати гарантії, що ЄС буде купувати в Росії певні обсяги газу, який буде транспортуватися по нашій території, а Росія буде продавати відповідний обсяг газу. За умови, що є продавець і покупець, є сенс вкладати кошти в модернізацію ГТС ". Передбачається, що тристороння зустріч з цього питання відбудеться у вересні.


Російська сторона поки ніяк не прокоментувала слова єврокомісара. А експерти у Києві вважають, що Оттінгер, можливо, кинув пробний камінь, щоб з'ясувати реакцію "Газпрому". Аналітик Інституту ім. Горшеніна Наталія Клаунінг сказала агентству УНІАН, що виконання тих умов, про які говорив Азаров, навряд чи можливо. Адже йдеться про те, що "Газпром" і країни ЄС повинні взяти на себе зобов'язання продавати і купувати не менше 150 млрд. куб. м газу щорічно. Транспортування такого обсягу перетворила б проект модернізації української ГТС в прибутковий. Проте країни ЄС не тільки скорочують споживання газу, а й намагаються диверсифікувати його поставки, звернула увагу експерт, відзначивши, що це ставить під сумнів перспективу збільшення пропускної потужності української труби. За цим маршрутом в період економічного зростання в ЄС поставлялося до 120 млрд. куб. м газу, а за час кризи обсяг транзиту знизився майже на чверть. Клаунінг вважає, що розвиток ринку зрідженого і сланцевого газу поставить під сумнів ефективність трубопровідних поставок.


До речі, в кінці весни український уряд ухвалив рішення про будівництво терміналу з прийому зрідженого газу. Нещодавно глава українського Мінпаливенерго Юрій Бойко розповів, що проект розрахований на найближчі чотири роки, з перспективою поставок з азербайджанського родовища Шах-Деніз-2. Міністр повідомив, що роботи ведуться в рамках спеціальної програми між Україною і ЄС, загальне фінансування по якій складає близько $ 3 млрд.  Будівництво терміналу, за даними чиновника, обійдеться приблизно в $ 1 млрд. Як уточнили "НГ" джерела, близькі до українському уряду, планується, що до кінця року до Києва приїде президент Азербайджану Ільхам Алієв, який в урочистій обстановці разом із представниками ЄС дасть старт проекту. "Можливо, це співпаде з приєднанням України до Європейського енергетичного співтовариства - дуже гарний початок співпраці", - відзначило джерело.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7936. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект