НОВИНИ

08.11.2010 | Місцеві вибори в Україні не відповідали демократичним стандартам – помічник Держсекретаря США
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Помічник Державного Секретаря США у справах Європи та Євразії Філіп Гордон прокоментував ситуацію щодо політики Вашингтона в цих регіонах. В інтерв’ю Радіо Свобода він розповів про занепокоєння американської адміністрації свободою слова в Азербайджані, стосунки США з Україною і Росією, гарантування права Грузії на територіальну цілісність та про підготовку до саміту НАТО у Лісабоні. Радіо Свобода поцікавилося, зокрема, як розуміти суть «зосередження» США на проблемах громадянських свобод, убивствах і переслідуваннях лідерів громадського руху в Росії.



– «Зосередження» означає, що ми постійно порушуємо ці питання на всіх рівнях наших контактів із Росією, нашими російськими співрозмовниками. Кожний знає, що ми маємо політичний і стратегічний порядок дня з Росією, і ми вважаємо, що зробили тут чимало успішних кроків для взаємної вигоди обох сторін… Але якраз наші лідери – президент Обама, держсекретар Клінтон – не втрачають із поля зору речі, які дуже важливі і в яких ми дуже зацікавлені в Росії… Ми даємо чітко зрозуміти, що разом зі стосунками з російською владою, які досить добрі, ми зосереджуємося також на проблемах громадянського суспільства, верховенства права і демократії. Ми вважаємо, що суспільство може дійсно розквітати, лише коли воно базується на засадах демократії та верховенства права.


– США заявили, що їх не цікавлять нові російські ініціативи з європейської безпеки. Як будуть розглядатися ці точки «спотикання» з Росією, співпраця з проблем ПРО та нових загроз безпеці на саміті НАТО в Лісабоні?


– Сполучені Штати вже певний час цілком ясно дали зрозуміти, як і чимало з наших союзників, що ми не є прихильниками якоїсь нової угоди у галузі безпеки. Ми вже маємо тут добре випробувані інститути, які доречні і мають добрі принципи дій. І ми не вважаємо за необхідне, за раціональну трату часу намагатися вести переговори про угоду, яку буде важко укласти, а потім ратифікувати. Так що – це наша точка зору і точка зору багатьох наших союзників. Але й не вважаю, що це буде головний наш бар’єр спотикання. Вони мали свою ідею вже певний час. Ми також дали ясно зрозуміти росіянам, що ми готові вести мову про європейську безпеку, ми відкриті для дебатів, діалогу по суті і мали б тут просуватися вперед. Я не думаю, що росіяни очікують на якусь зміну нашої позиції тут. У цьому плані ми  зрозумілі.


– Україна провела місцеві вибори минулими вихідними, їхні наслідки, як виглядає, підтверджують зміцнення влади Президента Віктора Януковича, котрий все більше схиляється до Москви, на відміну від свого попередника Віктора Ющенка. Взагалі-то Вашингтон занепокоєний тим, що Україна відходить від демократії, реформ, започаткованих Помаранчевою революцією? Та й російський прем’єр-міністр Володимир Путін нещодавно зауважив, що стосунки Києва і Москви стають усе міцнішими?


– Насамперед, щодо місцевих виборів минулої неділі, про які ви згадали. Ми вважаємо, що ці вибори не відповідали стандартам відкритості і чесності, на відміну від президентських виборів, наприклад, які пройшли раніше цього року. І віце-президент США Джо Байден вів мову з Президентом Януковичем про важливість дотримання принципів демократичних реформ. Я думаю, що світ, Європейський Союз і США уважно стежили за перебігом місцевих виборів в Україні, тому й заявляю, що ми не вважаємо, що вони відповідали демократичним стандартам.


Для такої держави, як Україна, котра будує демократію і забезпечує участь у цьому всіх зацікавлених політичних сил, критично важливо мати такий виборчий закон і кодекс, які б відповідали міжнародним стандартам. Наскільки ми знаємо, здається, такого закону й кодексу в Україні немає. Ми вже сказали про це українській владі. Ми готові допомогти Києву в цьому, у впровадженні в життя, у процес виборів на місцях і в національному масштабі, саме такого виборчого кодексу, щоб ці вибори відповідали стандартам, які, як ми й вони в Києві знаємо, необхідні для успіхів демократії.


Узагальнюючи, скажу, що українська влада заявила нам про своє бажання просувати демократію, і ми хочемо співпрацювати з нею у цьому напрямку. Вони також заявили, що прагнуть урівноваженої політики між Росією і Заходом. А ми, у свою чергу, сказали тут, що не вважаємо, що це має бути якийсь нульовий варіант і вибір. Ви у Києві можете мати одночасно добрі стосунки з Росією і добрі стосунки зі США та ЄС. І ми знову маємо наміри продемонструвати Києву, що саме так воно і є.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1244. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект