НОВИНИ

22.11.2010 | У Лісабоні завершився саміт НАТО
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

Головним результатом дводенного саміту НАТО в Лісабоні стала згода Росії співпрацювати з Альянсом у створенні системи протиракетної оборони. Крім того, НАТО збирається вже за 4 роки вивести контингент з Афганістану.


У Лісабоні завершився саміт НАТО, який деякі оглядачі вже називають «поворотним». Він визначив стратегію альянсу на найближче десятиліття, встановив календар скорочення військової присутності в Афганістані і започаткував новий етап відносин з Росією. НАТО має намір уже наступного року почати поетапну передачу повноважень афганській армії. Процес має завершитися 2014 року. Станом на сьогодні контингент НАТО в Афганістані налічує близько 55 тисяч військових. Очікується, що в межах укладеної між НАТО і владою Афганістану угоди чисельність контингенту буде поступово знижуватися. Нова стратегія НАТО відтепер передбачає можливість здійснення військових операцій в будь-якій точці планети, де виникає загроза країнам-членам. Ядерна ж зброя залишатиметься «елементом стримування». Як заявив, генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. «Ми виступаємо за світ без ядерної зброї. Але поки в світі ця зброя існує, вона продовжуватиме залишатися ключовим елементом стримування і в нашій стратегії».


Подарунок Москві


НАТО запропонувало також Росії розширити співпрацю, зокрема у сфері протиракетної оборони. 
При цьому не йдеться про створення спільної протиракетної системи з Росією. Москва погодилася розглянути умови можливої співпраці з НАТО з питання ПРО. Аналіз майбутніх рамкових умов співробітництва в цій галузі буде розглянуто Радою Росія-НАТО та на зустрічі міністрів оборони країн - членів Ради у червні 2011 року. Між тим, від нової концепції НАТО Росія отримала й «іміджевий подарунок». У стратегічному документі альянсу, затвердженому на саміті в Лісабоні, зазначено, що НАТО більше не є загрозою для Росії. Таке формулювання вперше використовується в концепції альянсу.


Сприяння миру


Крім того, НАТО планує відігравати «інтегральну роль» у досягненні мирної угоди між ізраїльтянами та палестинцями, але не збирається брати пряму участь у переговорному процесі, заявив в інтерв’ю газеті “Haaretz” Генсек Альянсу Андерс Фог Расмуссен. Поки ж НАТО збирається підтримувати ініціативу «Близькосхідного квартету», чиї зусилля покликані наблизити підписання мирної угоди між сторонами. За словами генсека НАТО, «якщо мирну угоду буде досягнуто, постане необхідність у присутності міжнародної військової сили, яка б здійснювала моніторинг та забезпечувала виконання цієї угоди».


Нові завдання


Через два десятиліття тому після закінчення "холодної війни", а також у зв'язку зі змінами в сфері політики безпеки перед НАТО постають нові завдання, заявила в традиційному щотижневому відеозверненні канцлер Німеччини Ангела Меркель. На її думку, сьогодні Північноатлантичному альянсу слід готуватися до посилення боротьби з міжнародним тероризмом і до наслідків розпаду окремих держав. Меркель нагадала, що дотепер понад 300 тисяч військовослужбовців Бундесверу пройшли через "гарячі точки", де вони брали участь у міжнародних миротворчих акціях. "Це показує наскільки радикально змінилися завдання, які стоять перед збройними силами Німеччини. Тому назріла необхідність структурних перетворень з тим, щоб Бундесвер більшою мірою відповідав потребам сьогодення", - зазначила Меркель.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект