НОВИНИ

02.12.2010 | WikiLeaks: Франко-американські дискусії про Україну, Грузію і НАТО
Джерело - Kyiv Post

Франція скептично ставилася до членства України та Грузії у НАТО, - про це йдеться у транскрипті розмов американських та французьких дипломатів під час зустрічі, яка, судячи з контексту, мала місце у 2008 році або раніше, перед самітом НАТО у Бухаресті (2008). Файл був оприлюднений на ресурсі WikiLeaks.


 



У частині документу, де викладені розмови Джозефа Вуда, заступника помічника з національної безпеки віце-президента США та його французьких колег – Філіппа Еррера (Philippe Errera), радника зі стратегічних питань міністра закордонних справ Бернара Кушнера (Bernard Kouchner) та Франсуа Рішієра (Francois Richier), радника зі стратегічних питань президента Ніколя Саркозі про розширення НАТО на схід говориться, зокрема, і про позиції щодо України і Грузії.


 


Еррера сказав, що Франція не хоче публічно сперечатися зі Сполученими Штатами щодо майбутнього членства України і Грузії в НАТО, принаймні до саміту в Бухаресті. Також посадовець висловив побажання, щоб США окреслили свою чітку позицію щодо цих двох країн. Представники французької сторони висловили занепокоєння, що прем’єр міністр України Юлія Тимошенко вийде з планом дій щодо набуття членства в Альянсі (Membership Action Plan), а це французам «зараз не на руку». Еррера сказав, що План дій - це не просто ще один крок на зближення, а серйозне рішення, з огляду на Статтю 5 базового договору НАТО. Ця стаття говорить, що країни-учасниці НАТО у разі нападу на одну з них розцінюють це як напад на власну територію і надають допомогу стороні, на яку напали.


 


Щодо Грузії, то, за словами французького політика, Міхаілу Саакашвілі «якось вдалося витягнути вибори», але ситуація в країні далеко не ідеальна і в НАТО не готові піти на зобов’язання перед Тбілісі щодо Статті 5. Американський дипломат сказав, що сумніви щодо цих двох країн у світлі застосування Статті 5, фактично, стосуються сфери впливу Росії, тому що Росія є «єдиним можливим ворогом України і Грузії». Французькі співрозмовники відповіли, що вони неодноразово доносили до Росії мессидж, що вона не має права вето у питаннях членства України чи Грузії у Альянсі.


 


Президент України Віктор Ющенко (2005-2010) визначив членство в НАТО одним із пріоритетів зовнішньої політики України, проте Альянс так і не дав Україні жодної чіткої відповіді щодо конкретних дат та умов. Його наступник, чинний Президент Віктор Янукович, відмовився від ідеї членства в НАТО.


 


Рішієр також дав оцінку ситуації в Росії – він назвав путінський режим «ревізіоністським», і зауважив, що Владімір Путін значно покращив інфраструктуру країни, але зайшов занадто далеко у відновленні національної величі.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 305. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект