НОВИНИ

10.12.2010 | Лю Сяобо: професор, дисидент, нобелівський лауреат
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У п'ятницю відбудеться вшанування лауреата нобелівської премії миру. Її присуджено ув'язненому китайському дисиденту, професору літератури Лю Сяобо. В чому його заслуги і чому Китай бойкотує церемонію в Осло?


Нобелівська премія миру належить до числа нагород, з приводу яких регулярно точаться найбільші суперечки. Скандали довкола грудневої церемонії є її невід'ємною частиною, так само, як і занепокоєння з приводу її лауреатів.


Оскільки ті особистості, які у важких суспільних конфліктах виступають за мир і взаєморозуміння, мають більше недругів, аніж друзів. Ухваливши надати цьогорічну премію миру китайському професору літератури й активісту Лю Сяобо, Нобелівський комітет дав якнайкращу оцінку сьогоднішній глобальній розстановці сил, вважають спостерігачі. Адже майбутня супердержава Китай повинна в інтересах усього людства шанувати права людини. Таким був сигнал з Осло.


Від літературознавця до ворога режиму


Протягом кількох десятків років Лю Сяобо залишається найвідомішим критиком комуністичного режиму Китаю. Близько двох років він перебуває за ґратами. Тюремні стіни не стали для 55-річного чоловіка чимось новим. Уперше його затримали після кривавого придушення китайського демократичного руху в 1989 році.


В інтерв'ю німецькому телеканалу ARD 2007 року він пригадав страх, який тоді відчув, коли його зв'язали і завантажили в кузов автомобіля із пов'язкою на очах. "Я й гадки не мав, куди вони мене відвезуть. Я думав, що вивезуть кудись та просто розстріляють",- розповів Лю Сяобо.


У 1989 році професор літератури став на бік студентів. Майже два роки в'язниці не змогли його зламати. Подальші арешти дисидента відбулися 1995 та 1996 років. Лю Сяобо каже, що ним рухало почуття провини перед жертвами кривавої розправи на площі Тяньаньмень. "Багатьох невинних людей розстріляли 4 червня. Я вважаю, що як такий, що залишився у живих, тепер зобов'язаний боротися за справедливість, пам'ятаючи про загиблих". 


Боротьба і пам'ять про загиблих


Наприкінці 2008 року Лю Сяобо знову заарештували. Вже як головного ініціатора "Хартії 08", оприлюдненої з нагоди 60-річчя Загальної декларації прав людини. У ній ставились вимоги щодо політичного оновлення Китаю, зокрема, створення системи стримувань та противаг, свободи слова й думки, вільної конкуренції політичних партій.


Дружина правозахисника Лю Ся влітку цього року заявила, що здогадувалася: Компартія КНР не залишить створення "Хартії 08" безкарним. "Багато хто на його місці відмовився б від спротиву, але Сяобо є надзвичайно вольовим. В нього є впертість".


Тим часом, "Хартію 08" підписали вже понад 10 тисяч китайців. В дні Різдва 2009 року Лю Сяобо засудили до 11 років ув'язнення за статтею "диверсія". Тож слова дисидента, вимовлені в серпні 2007 року, виявилися правдивими. Він сказав, що "опинятися за ґратами - ризик, який належить до діяльності дисидента".


 





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 144. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект