НОВИНИ

30.12.2010 | Іран не планує йти на поступки у дипломатичному протистоянні із Заходом?
Джерело - Голос Америки

У 2010-му році Іран продовжував протистояння з країнами Заходу, які звинувачують Тегеран у намірах створити ядерну зброю. Запроваджені цього року нові економічні санкції, схоже вкотре не спрацювали. Виглядає, що дипломатична війна триватиме і у новому році.


Іран наполягав і продовжує наполягати, що працює над розробкою виключно мирної ядерної енергії і відкидає звинувачення у спробі створити атомну зброю. У грудні під час останніх переговорів у Женеві з представниками шести країн світу, все на що погодився Тегеран, так це на нову зустріч у січні. Як і раніше, Іран відмовляється зупиняти свої ядерні розробки і каже, що не сприймає переговорів на яких одна сторона тисне на іншу.


США, Європейський Союз та Рада Безпеки ООН протягом року посилили санкції проти Ірану. Так у липні президент Сполучених Штатів підписав закон, що обмежив співпрацю американських компаній та їх західних партнерів з енергетичним та банківським секторами іранської економіки.


Однак аналітики кажуть, що посилення тиску у формі санкцій не вплинуло на Іран у політичному контексті, хоча його економіка сильно від цього постраждала. Незважаючи на непокірність Тегерана, експерт з питань Близького Сходу Роузмарі Голінс не передбачає ескалації конфлікту поза рамки дипломатії:


«Усі ознаки вказують на зменшення ймовірності розгортання  військового конфлікту, частково через серйозні проблеми іранців з їх технологіями. Існують свідчення, частково підтверджені самими іранцями, що їх комп’ютерна система на який все зав’язано, була заражена вірусами».


Витік таємних дипломатичних документів через веб-сайт WikiLeaks свідчить, що арабський світ, зокрема король Саудівської Аравії, неодноразово закликав Сполучені Штати знищити ядерні об’єкти Ірану. Британський експерт з питань розвідки Боб Аєрс розуміє занепокоєння арабів:


«Іран, як регіональна ядерна потуга, дестабілізуватиме ситуацію, а арабський світ не має можливості самотужки протистояти Тегерану. Тож вони намагаються підштовхнути США вдатися до активних дій і не дати Тегерану розробити атомну зброю».


Однак, ядерна програма Ірану не єдине питання, яке створює напруження у його відносинах зі світом. Вже понад рік іранці тримають в ув’язненні двох американських туристів звинувачених у нелегальному перетині державного кордону Ірану. Третя туристка, Сара Шоурд була звільнена під заставу, і запевняє, що усі троє були арештовані іранськими прикордонниками на іракській території.


Обурення та шок світу викликала справа іранської громадянки засудженої на смертну кару закиданням камінням. Сакім Могамед Аштіані звинувачують у зраді чоловікові та причетності до його вбивства. Під тиском світової громадськості виконання вироку постійно відкладається. Баграм Саруш очолює кампанію за звільнення Сакім:


«Якщо Сакім ще жива, то завдяки цій кампанії. За останні три десятиріччя у подібній ситуації опинилося  чимало чоловіків та жінок імен яких ми не знаємо. Їх закидали камінням до смерті. У цьому випадку, нам пощастило, адже ми маємо фотографію Сакім, ми знаємо її повне ім’я, оскільки її діти звернулись до нас з інформацію про вирок їх матері».


Пройшло вже півтора року з часу придушення масових протестів в Ірані, викликаних виборами президента у 2009-му. Опозиція стверджує, що дух протестів не помер, однак уряд Ірану непохитно утримує владу в країні.


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7816. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект