НОВИНИ

10.05.2011 | Радіо Свобода – Радіо Вільна Європа відзначає 60-ліття
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

60 років тому, у травні 1951 року розпочало мовлення Радіо Свобода – Радіо Вільна Європа. Протягом шести десятиліть Радіо Свобода увійшло в історію не тільки як джерело неупередженої інформації. Насамперед Радіо Свобода стало синонімом боротьби за свободу і незалежність у країнах, де доступ до інформації контролювався комуністичним режимом. І нині Радіо Свобода – Радіо Вільна Європа залишається вірним своїй місії.



«Говорить Радіо Свобода» – цими словами багатьма мовами світу вже 60 років щоденно розпочинаються радіопередачами. Для одних Радіо Свобода – це вікно у вільний світ, а інших ще й нині радіо дратує своїми програмами.


За 60 років праці змінились покоління – і журналістів на Радіо Свобода, і слухачів, тих, хто з вухом, прикладеним до приймача, часто з ризиком для життя потиху слухав «Свободу». Не змінилась тільки місія Радіо Свобода – поширення об’єктивної й неупередженої інформації для всіх.


На початку 1950-х в умовах Холодної війни адміністрація США, засновуючи радіостанцію, ставила важливу мету – захистити одне з головних прав людини – право на інформацію. Успіх у прориві інформаційної блокади став важливим елементом боротьби за повалення комуністичного режиму в країнах Центральної та Східної Європи.


Значення Радіо Свобода в боротьбі за вільну інформацію важко переоцінити, про це у Празі говорили учасники міжнародної конференції, присвяченої ювілею. Серед них був і Їржі Странскі – відомий чеський письменник, дисидент, в’язень комуністичних концтаборів із 10-літнім стажем.


«Значення Радіо Свобода не можна чимось замінити. Ми не сміємо забувати, що в цей час країни Східної Європи, тобто країни за «залізною завісою» були під пресом комунізму, доходило аж до шибениць. Протягом кількох поколінь комуністам вдавалось «пресувати» свідомість у головах людей, їхню здатність оцінювати, що є добро, а що зло. Тому такі станції, як Радіо Вільна Європа, а також Голос Америки були надзвичайно важливими. Кожна радіостанція, яка всупереч «глушилкам» посилала у світ інформацію, була надзвичайно важлива і незамінна», – наголосив Їржі Странскі.


Радіо Свобода в посткомуністичних країнах


Українська редакція Радіо Свобода розпочала своє мовлення з Мюнхена 16 серпня 1954 року. А в 1995 році, на запрошення першого президента Чеської Республіки, письменника і дисидента Вацлава Гавела, радіо переїхало до Праги.


За останні десятиліття змінилось багато. За участі і Радіо Свобода впала «залізна завіса», а згодом Польща, Угорщина, Словаччина, Чехія стали членами НАТО і Європейського Союзу. Редакції цих країн завершили свою роботу наприкінці 20-го століття. Існує думка, що і в таких країнах, як Україна чи Росія Радіо Свобода свою місію також виконало й їхні редакції мали б бути закриті. На думку Їржі Странского, цього в жодному випадку робити не можна.


«Часами я маю враження, що і до Чеської Республіки мало б Радіо Свобода повернутись, скільки тут непорядку. Говорю це тому, що коли й стосовно колишньої комуністичної Чехії – найзахіднішої зі східноєвропейських держав я маю сумнів, то можете собі уявити, які сумніви маю, коли мова йде про Україну чи Росію. Я 10 років сидів у тюрмі, може тому я такий чутливий на ознаки несвободи, тому відразу б’ю на сполох», – зауважив Їржі Странскі.


У Чехії місію Радіо Свобода перебрали на себе канали громадського теле- і радіомовлення, а саме їм, за останнім опитуванням, чехи довіряють найбільше. У Чехії й Словаччині 60-річчя Радіо Свобода відзначили на найвищому державному рівні.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект