НОВИНИ

07.07.2011 | ЗМІ: КНДР отримала доступ до пакистанських ядерних технологій
Джерело - Korespondent

Американська газета The Washington Post у номері від 7 липня опублікувала документ, згідно з яким КНДР отримала доступ до пакистанських ядерних технологій в обмін на хабарі офіційним особам Ісламабада.


Лист, у якому наводяться деталі одного з платежів, передав виданню британський журналіст Саймон Хендерсон, що раніше займався освітленням скандалу навколо "батька пакистанської ядерної програми" Абдула Кадира Хана. У свою чергу, британець отримав документ від самого вченого-ядерника.


Послання, оприлюднене газетою, датоване 15 липня 1998 року. Під текстом стоїть підпис тодішнього секретаря Робочої партії КНДР Чон Бен Хо. За відомостями The Washington Post, він є впливовим функціонером Державного комітету оборони країни, що керував забезпеченням збройних сил зброєю.


Як випливає з тексту листа, адресованого Абдулу Кадиру Хану, північнокорейська влада організувала передачу грошових коштів двом високопоставленим пакистанським військовим. Зокрема, три мільйони доларів були передані Джехангіру Карамату, що в той час очолював генеральний штаб пакистанської армії. Ще 500 тисяч доларів, а також кілька дорогоцінних каменів, отримав генерал Зулфікар Хан, посада якого не уточнюється.


В обмін на платежі, відповідно до послання, Пхеньян розраховував отримати якусь документацію, що стосувалася ядерного устаткування, а також ядерні компоненти. До цього в КНДР із Пакистану були відправлені ракетні частини.


Коментуючи лист, колишній працівник МАГАТЕ Оллі Хейлонен, що розслідував діяльність групи Кадира Хана, заявив, що документ, на його думку, заслуговує довіри. Він також додав, що і раніше отримував інформацію про подібні угоди. У той же час представники пакистанської влади стверджують, що послання за підписом північнокорейського функціонера є підробкою.


Описані в документі події сталися незабаром після випробування Пакистаном своєї першої ядерної бомби, творцем якої став Абдул Кадир Хан. У 2004 році він був заарештований за підозрою в нелегальному продажу ядерних секретів третім країнам. Зокрема, як стало відомо слідству, він передавав відповідні розробки Ірану, Лівії і КНДР.


Під час розслідування вчений-ядерник стверджував, що його дії були санкціоновані вищим керівництвом країни. Досі документальні підтвердження цих заяв у пресу не потрапляли. У 2009-му Кадир Хана звільнили з-під домашнього арешту.


Секретна ядерна програма Пакистану стартувала 1972 року. Тоді прем'єр-міністр Зульфікар Алі Бхутто поставив перед фізиками та інженерами країни завдання створити власну "ісламську ядерну бомбу".


У липні 1976 року в технічних науково-дослідних лабораторіях міста Кахута почалися роботи під керівництвом Абдул Кадир Хана. У травні 1998 року на полігоні Чагай були випробувані ядерні вибухові пристрої. За даними на 2009 рік, в розпорядженні армії Пакистану перебувало до 50 ядерних боєголовок.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект