НОВИНИ

15.07.2011 | Парламент Болгарії заборонив колишнім чекістам ставати дипломатами
За матеріалами - Korespondent

Парламент Болгарії у четвер схвалив зміни в законодавстві, згідно з якими особи, які співпрацювали зі спецслужбами при соціалізмі, не зможуть займати вищі дипломатичні посади.


Правоцентристський уряд запропонував внести поправки до законодавства після того, як історична комісія виявила в минулому грудні, що більш як 45 діючих послів і консулів були пов'язані з болгарською спецслужбою Д'ржавна Сігурност.


За оцінками комісії, близько 45% з 462 колишніх і діючих дипломатів були агентами спецслужб, за винятком послів Болгарії в Лондоні, Берліні, Римі, Токіо та Москві.


Деякі дипломати були змушені покинути свої посади з падінням комуністичного режиму в 1989 році, але багато хто залишилися після того, як президент Георгій Пирванов виступив проти масових звільнень. Комісія підозрює у співпраці зі спецслужбами і самого президента. Пирванов це заперечує і каже, що лише написав огляд книги для людини, яка опинилася агентом спецслужб.


МЗС пояснив, що законопроект покликаний розірвати зв'язки з механізмами тоталітарного режиму, які ставлять під загрозу репутацію Болгарії - члена ЄС і НАТО - в міжнародному співтоваристві.


Співпраця з комуністичними спецслужбами залишається болючим питанням для країн колишнього радянського блоку. У травні Грузія заборонила займати високопоставлені посади в державі колишнім співробітникам КДБ чи партійним босам.


Тісно пов'язана з СРСР Болгарія володіла однією з найбільш розгалужених мереж спецслужб. Болгарські агенти були замішані в багатьох скандальних змовах, від невдалої спроби вбивства Папи Іоанна Павла II до вбивства дисидента, який втік до Лондона, за допомогою отруєної парасольки.


У 2006 році в Софії був прийнятий закон, що дає змогу розкривати архіви колишньої таємної поліції, але він не зобов'язував колишніх агентів йти зі своїх посад і не забороняв їм займати посади держслужбовців.


Згідно з прийнятими змінами в законодавстві, колишні агенти Д'ржавна Сігурност не зможуть займати вищі дипломатичні пости, але їх кандидатури можуть бути розглянуті для більш низьких позицій.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6419. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект