НОВИНИ

22.07.2011 | Нехтування злочинами комунізму у Словаччині каратиметься законом
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

У Словаччині обговорюють ухвалений днями закон, за яким нехтування чи заперечення злочинів комунізму в країні каратиметься як кримінальний злочин. Таким чином Словаччина слідом за Польщею, Чехією, Угорщиною і Литвою по суті прирівняла комунізм і нацизм за наслідками цих злочинних тоталітарних режимів.


Кожен, хто поставить під сумнів, заперечить чи намагатиметься виправдати злочини комуністичного режиму, як і злочини фашизму чи Голокост, може бути засуджений на термін від шести місяців до трьох років – так передбачає закон про зміни до Кримінального кодексу Словаччини, який після підписання президентом має набути чинності з 1 вересня.
 
Закон іще називають «яхимовським» – від назви найжорстокіших за умовами праці уранових шахт біля чеського міста Яхимова, де поруч із політв’язнями-чехами працювало й загинуло також і багато словаків.
 
Того, щоб злочини комунізму були прирівняні до злочинів нацизму, багато років домагалася Конфедерація політичних в’язнів Словаччини. Ліві ж політичні сили не допускали новий закон до обговорення у словацькому парламенті або ж його заперечували зовсім. А коли цю поправку вже ухвалили було 2002 року, її заветував тодішній президент Словаччини, комуніст за поглядами Рудольф Шустер.
 
Конфедерація політв’язнів: справедливість перемогла
 
На думку голови Конфедерації політичних в’язнів Словаччини Антона Срголца, хоч і з запізненням у 20 років, та все ж дуже важливо, що справедливість перемогла.
 
«Комунізм і національний соціалізм, Сталін і Гітлер – це дві однакові великі злочинні системи. А мова про справедливість, щоб злочини нацизму і злочини комунізму оцінювались однаково, тому що вони собі рівні. Злочини, скоєні комуністами у Східній Європі, передусім у колишньому Радянському Союзі, не можна забути. Конфедерація політичних в’язнів підтримує новий закон не тільки для того, щоб ці злочини були покарані, але для того, щоб зберегти в пам’яті народу, людства спогад про те, що коли ми не будемо поважати демократію, тоді існує небезпека, що прийдуть нові тоталітарні режими, які чинитимуть такі самі злочини, як комунізм і нацизм», – сказав Антон Срголец в інтерв’ю Радіо Свобода.
 
За даними словацького Інституту національної пам’яті, жертвами комуністичного режиму у Словаччині стали понад 70 тисяч осіб. Було розстріляно 120 невинних людей, тисячі словаків потерпіли від розкуркулення, політичних переслідувань; переважно скінчили в тюрмах черниці і ченці, монастирі і костели були знищені чи розграбовані.
 
Нині всі жертви комуністичного режиму у Словаччині реабілітовані.
 
На думку голови словацької Конфедерації політичних в’язнів, головне сьогодні – не покарання, головне – сказати правду про злочинний комуністичний режим: «Заради майбутнього потрібно людям сказати: люди, будьте пильні, демократію потрібно поважати, потрібно її наповнити духовністю, щоб ці злочини більше ніколи не повторились».



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект