НОВИНИ

02.08.2011 | Реджеп Ердоган розпочав оновлення верхів збройних сил Туреччини
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

Турецькі політичні та військові керівники розпочали у понеділок 4-денні консультації під керівництвом прем’єр-міністра Реджепа Ердогана. Йдеться про призначення нових керівників збройних сил країни. Потреба в цьому з’явилася після того, як минулого тижня начальник Генштабу і троє командуючих родами військ пішли у відставку на знак протесту проти арештів сотень офіцерів, котрих влада звинуватила у підготовці антидержавної змови.


Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган на щорічному засіданні Вищої військової ради в Анкарі, 1 серпня 2011 року

Своїми відставками генералітет Туреччини висловив протест проти антиармійської політики, котру, за словами військових, розв’язала правляча Партія справедливості та розвитку. Спостерігачі констатують, що тепер в Туреччині не залишилося сил, котрі здатні заважати прем’єру Реджепу Ердогану проводити його «помірно-ісламську політику». До нього армія Туреччини традиційно вважалася опорою світських цінностей.


Начальник Генштабу Туреччини Ишик Кошанер заявив, що він не в силах захистити своїх підлеглих – 250 заарештованих офіцерів, генералів, адміралів, котрих звинувачують в антидержавній змові. Ще у 2007 році прем’єр Реджеп Ердоган заявив про розкриття змови, яку нібито готувала націоналістична організація «Ергенекон». Трьома роками пізніше була нібито «розкрита» ще одна змова. Поліція заявила, що у 2003 році армія готувала відсторонення від влади цивільних і введення військового стану.


Влада Туреччини заявляє про реформи на вимогу Євросоюзу


Тепер же хвиля арештів стосується і понад 170 діючих вищих чинів армії Туреччини. Опозиція і армійські кола стверджують, що ця справа є фальсифікацією прихильників режиму Реджепа Ердогана. Вони кажуть, що Партія справедливості та розвитку прагне змінити світський характер Турецької Республіки , взяти курс на її поступову ісламізацію. З часів Мустафи Кемаля Ататюрка армія в Туреччині є гарантом світського характеру держави. Маючи такі повноваження, армія постійно втручалася у політичне життя, відсторонюючи від влади нібито «неблагодійні», на її думку, уряди.


Реджеп Ердоган визнає, що вирішив «зламати» таку практику за допомогою конституційної реформи і пояснює це не нібито ісламізацією, як заявляють військові та опозиція, а вимогами демократичних реформ з боку Євросоюзу, куди прагне вступити Анкара.


Президент Туреччини Абдуллах Гюль відкинув твердження про кризу влади в державі та заявив, що «події ці можна назвати безпрецедентними, але ні про який вакуум влади в країні не йдеться».


Чимало експертів кажуть, що ніякої змови насправді не було і характеризують арешти спробою прем’єра Ердогана ослабити традиційно сильні в державі позиції військових.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3067. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект