НОВИНИ

10.10.2011 | Вето Росії в ООН і взаємини зі США
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

Російське рішення скористатися з права вето і таким чином заблокувати резолюцію Ради Безпеки ООН щодо подій у Сирії ускладнює взаємини Вашингтона з Москвою. Принаймні, так вважають оглядачі у Сполучених Штатах.



Башар Асад і Володимир Путін у Москві


Півроку забрало державам-членам Ради Безпеки ООН, щоб сформулювати ставлення світової спільноти до подій у Сирії, де режим Башара Асада вбив близько трьох тисяч учасників антиурядових демонстрацій. І цей рахунок далеко не закінчено.
 
Проект резолюції називають практично беззубим, бо там не йдеться навіть про якісь санкції, навіть мінімальні, щодо дій диктатури в Дамаску супроти власного народу.
 
Документ лише закликає до припинення кровопролиття й поваги до прав людини, засуджуючи їхнє порушення. Дев’ять країн, включно з усіма західними, підтримали резолюцію, чотири – утрималися, але Росія й Китай наклали вето.
 
Віталій Чуркін, російський посол, пояснюючи світові рішення свого уряду, сказав, що «ми мусимо обдумати концепцію законності. Це дуже складна концепція, але я напевно знаю, що ані Париж, ані Вашингтон, ані Лондон не мусять виносити судження щодо законності певних лідерів в арабському світі або деінде».
 
А Чарльз Крапухаммер, коментатор газети Washington Post і телеканалу новин Fox News додав саркастично: «Навіть якщо цей диктатор є сином тирана, що свого часу захопив владу в Сирії шляхом військового перевороту».
 
Позиція США
 
Сюзен Райс, глава делегації США в ООН, засудила нездатність Ради Безпеки застосувати санкції проти Сирії. Вона підкреслила, що «Сполучені Штати обурені тим, що Рада Безпеки відмовилася виносити моральне судження щодо дедалі зростаючої загрози регіональному мирові та безпеці... У цей сезон змін народи Близького Сходу ясно бачать, які держави воліють ігнорувати їхній заклик до демократії, підтримуючи відчайдушних, жорстоких диктаторів».
 
Мотиви Кремля
 
Метью Рожаньскі, аналітик Фонду Карнегі, вважає, що Росія почувається у програшу у випадку з Лівією, тож Москва не бажає, щоб Башар Асад, відданий союзник Москви, її єдина опора на Близькому Сході, пішов у небуття слідом за Муамаром Каддафі у Північній Африці.
 
Рожаньскі в інтерв’ю телемережі новин Fox News каже, що «вони обрали собі переможця і цього разу – це Башар Асад, так само, як це було з родиною Асадів у Сирії у минулі десятиріччя. Залишаються невиплачені сирійські борги за постачання російських озброєнь, тісними залишаються взаємини як дипломатичні, так і військові та розвідувальні – все те, що було започатковано у період ще до 1991 року. Тож усі ці речі відчутно даються взнаки».
 
Рука Путіна
 
На думку Фіони Гілл із Інституту Брукінгса, росіяни взагалі налаштовані проти революційних зрушень і міжнароодного втручання, результатом чого може стати демократичний лад західного типу. Фіона Гілл вбачає у російському вето руку прем’єр-міністра Володимира Путіна, якому напередодні президентських виборів вигідно показати росіянам здатність протистояти волі Вашингтона.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект