НОВИНИ

07.12.2011 | Глава Європейської Ради: євро можна врятувати і без нового договору ЄС
Джерело - Korespondent

Президент Європейської Ради Герман ван Ромпей заявив, що зміна договору ЄС для виходу єврозони з кризи може і не знадобитися, оскільки "жорсткі кроки для полегшення боргового тягаря єврозони можуть бути зроблені і без цього".


Глава Європейської Ради: євро можна врятувати і без нового договору ЄС


У доповіді, що просочилася в пресу, і яку буде представлено на саміті Євросоюзу, що відкривається в четвер, Ромпей пропонує прискорений пакет бюджетних заходів, який не потребує довгої ратифікації парламентами або національних референдумів.


Німеччина і Франція виступають за новий договір ЄС, вважаючи, що нові правила повинні отримати формальне закріплення в договорі. Їх підтримують і США.


За словами Ромпея, його пропозиції прискорять проведення реформ і усунуть потенційні політичні ускладнення. Деякі з його пропозицій співпадають з ідеями Німеччини і Франції, деякі - ні.


План Хермана Ван Ромпея включає наступні пропозиції:


 


Дефіцит бюджету кожної країни, що входить до єврозони, не повинен перевищувати 3% ВВП, а розмір боргу - 60% ВВП;



"Золоте правило", що гарантує збалансований бюджет в середньостроковій перспективі, має бути закріплено в національних законодавствах;



Фонду допомоги країнам єврозони необхідно надати банківську ліцензію, що дозволяє брати в борг безпосередньо у Європейського центробанку;



Європейська Комісія повинна мати право автоматично вводити жорсткі заходи економії в країнах, що перебувають у кризі.


Проте Ван Ромпей визнає, що більш довгострокові плани в підсумку можуть вимагати зміни договорів ЄС. На його думку, такі заходи можуть привести до того, що деякі країни, наприклад, Великобританія, яка не входить до єврозони, можуть в результаті опинитися в більшій ізоляції.


Раніше британський прем'єр-міністр Девід Кемерон заявив, що не підпише доопрацьовану версію договору ЄС, покликану вирішити кризу єврозони, якщо там не буде гарантій щодо захисту британських інтересів.


За його словами, захисту потребують як єдиний ринок, так і фінансовий сектор Великобританії.


Договір ЄС може бути переписаний для того, щоб досягти більш тісної фінансової інтеграції всередині єврозони.


Однак для цього потрібна згода всіх 27 країн, що входять до Євросоюзу, включаючи Великобританію.


Перед вирішальним самітом ЄС в найближчу п'ятницю Німеччина і Франція розробляють план щодо більш тісної фінансової інтеграції 17 країн, що входять в єврозону.


Кемерон заявив, що він буде присутній на цій зустрічі, щоб "захищати і просувати британські інтереси", однак наголосив, що найбільш нагальною проблемою для Британії зараз є вихід з кризи єврозони.


"Якщо вони вирішать використовувати договір ЄС для досягнення цієї мети, то тоді, звичайно, я буду наполягати на гарантіях для Британії і для британських інтересів. Я не буду підписувати договір, в якому вони не будуть захищені", - сказав Кемерон.


Він також додав: "Якщо там будуть захисні механізми, договороу буде дано зелене світло. Якщо нам не вдасться добитися цього, договір просто не буде підписано".


Пізніше, у статті, опублікованій на сторінках газети Times, Кемерон заявив, що 17 країн єврозони можуть домовитися між собою про зміни в договорі ЄС. "Однак наші колеги в Євросоюзі повинні знати, що ми не погодимося на зміни в цьому документі, якщо вони не будуть враховувати наші інтереси", - йдеться у публікації.


Британський уряд заявляє, що жодна із запропонованих змін не повинна привести до референдуму в Британії про членство в Євросоюзі, бо вони не припускають передачі серйозних владних повноважень з Вестмінстера в Брюссель.


Представники Даунінг стріт стверджують, що обговорювані зміни стосуються принципів організації і управління тільки 17 держав єврозони.


Проте багато британських парламентарії вважають, що договір змінить відносини Британії з Євросоюзом, а значить, референдум у Британії необхідний.


Як заявив Нік Клегг, крах євро стане "повним катаклізмом" для всієї Європи.


"Це завдання треба вирішувати невідкладно. Нам потрібен чіткий план дій з вироблення нових правил в єврозоні, щоб забезпечити міцні позиції євро шляхом більш активного фінансового втручання", - сказав Клегг.


Колишній міністр закордонних справ, представник партії лейбористів Девід Мілібанд вважає, що жорстка позиція, зайнята Девідом Кемероном, може привести до ослаблення його впливу.


"Девід Кемерон може потрапити в пастку, яку йому готують у власній партії консерваторів, закликаючи до протистояння, в результаті якого Британія може опинитися поза ЄС", - заявив Мілібанд.


На його думку, інші європейські країни можуть піти на зміни в договорі ЄС, незважаючи на позицію Британії. Вийде, що вони будуть вирішувати питання економіки не лише країн єврозони, але і виробляти політику всього Євросоюзу.


"А це означає, що Британія опиниться у другому ешелоні, чого вона намагалася уникнути останні 40 років", - говорить Девід Мілібанд.


Прем'єр-міністр Британії обіцяє домогтися свого часу повернення своїй країні владних повноважень, які можуть бути передані в Брюссель, однак багато депутатів-консерваторів вимагають, щоб він пішов далі від таких обіцянок.


Минулого місяця більш ніж 80 депутатів від партії торі пішли наперекір партійній лінії і закликали провести референдум про членство Британії в ЄС.


Депутат-консерватор Дуглас Карсвелл виступає за те, щоб Британія вийшла з Євросоюзу. На його думку, лідери ЄС намагаються вирішити проблему, що виникла, через надмірний вплив ЄС на окремі країни Союзу, не зменшуючи, а ще більше посилюючи цей вплив.


"Лідери всіх трьох політичних партій в останньому складі парламенту обіцяли, що в країні відбудеться референдум. Тепер їм це невигідно, і вони намагаються відмахнутися від цієї ідеї як від чогось, що вони можуть просто проігнорувати. Ми повинні висловити свою думку щодо того, чи відповідає новий договір ЄС, який буде досягнуто в результаті переговорів, нашим національним інтересам, чи ні", - сказав член британського парламенту.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5113. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект