НОВИНИ

19.12.2011 | ЄС може поділитися на дві частини – Туск
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

До пізнього вечора минулого вівторка в польському Сеймі тривала бурхлива дискусія про майбутнє Європейського Союзу та місце Польщі у ЄС. Голова польського уряду Дональд Туск, який впродовж останніх пів року головував у Раді ЄС, представив свої висновки щодо ситуації, в якій опинилася об’єднана Європа. Він намалював два сценарії розвитку подій.
 
У своїй промові в парламенті польський прем’єр Дональд Туск говорив про відчутні дезінтеграційні тенденції в Євросоюзі. За його словами, ЄС може поділитися на дві частини. До однієї, привілейованої групи держав належали б ті країни, які мають спільну валюту євро, а до іншої ті, які користуються своїми національними грішми.
 
Такий чорний сценарій у ЄС можливий, наголошував Туск, якщо ніхто не візьме на себе відповідальність за долю Євросоюзу. Утім, на думку польського прем’єра, уникнути найгіршого сценарію можна.
 
Туск: «Стабільний ЄС – гарантія стабільності Польщі»


«Потрібно зробити Європу керованою спільнотою, – говорив Туск, – щоб європейські механізми та установи були більш ефективними, оскільки безвладдя, особливо в час кризи, дуже небезпечне, зокрема й для Польщі. А з іншого боку потрібно уникнути такого варіанту, коли замість неефективного Євросоюзу отримаємо диктат кількох європейських столиць».
 
На думку Туска, для порятунку об’єднаної Європи та її рівномірного розвитку необхідні негайні рішучі заходи, спрямовані більшу інтеграцію ЄС та на порятунок єврозони. Туск переконаний, що крах європейської валюти спричинив би глибоку кризу й у тих країнах ЄС, які мають свої національні валюти. Польський прем’єр важає, що тільки об’єднана Європа гарантує Польщі політичну й фінансову стабільність. Тому, вважає Туск, польська держава повинна долучитися до порятунку єврозони.
 
Замало інтеграції, потрібна федерація?
 
Значна частина депутатів Сейму ідеї Туска щодо подальшої інтеграції країн ЄС сприйняла з ентузіазмом. Беата Бублевич з партії «Громадянська Платформа» вважає, що в ЄС нема альтернативи для більшої інтеграції. Роздрібнена, поглинута своїми національним егоїзмами Європа, переконана політик, не витримає конкуренції з такими державами як США, Китай, чи Росія.
 
Деякі з польських депутатів вважають, що навіть глибша інтеграція – це занадто мало. Януш Палікот, голова парламентської фракції «Рух Палікота» звернувся до польського кабміну та польської партії влади із закликом лобіювати в ЄС ідею створення федеративної європейської держави. «Ми закликаємо пана прем’єра та міністра Сікорського, а також правлячу коаліцію до ще більшої інтеграції Польщі з ЄС, а саме до будування єдиної європейської держави. Важливо, щоб Польща опинилася в перших лавах нового об’єднання, чи нової інтеграції Європейського Союзу», – сказав Палікот.
 
Праві не хочуть Сполучених Штатів Європи
 
Інакше ідеї уряду Туска сприймають польські праві. Вони категорично відкидають ідею більшої централізації ЄС. Праві польські партії вважають, що така централізація спричинить втрату Польщею суверенітету. Вони говорять, що на європейському континенті нема ані історичних, ані політичних підстав до створення Сполучених Штатів Європи.


Кристина Павловіч, депутат партії «Право і справедливість» вважає, що обмеження польського суверенітету задля збереження ЄС суперечить польській конституції. Вона каже: «Пане прем’єре та пане міністре, я хочу вам нагадати, що польської конституції ніхто не скасував, вона обов’язкова й для вас. Ви не можете бути помічниками Німеччини, Євросоюзу чи якоїсь іншої організації у процесі захоплення Польщі. Ви не можете рятувати Німеччину, євро, Італію, якщо це не відповідає польській конституції, якщо це всупереч польській конституції».
 
Відповідаючи на закиди правих партій, міністри кабінету Дональда Туска говорять, що альтернативою для глибшої інтеграції з ЄС може бути лише глибока економічна й політична криза.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект