НОВИНИ

27.12.2011 | Дизайнер євробанкнот Роберт Калина: «Я не вірю у крах євро»
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

1 січня 2002 року в понад десяти країнах Європейського Союзу вперше була запроваджена в обіг єдина валюта – євро. Ескізи для банкнот розробив у 1990-х роках австрійський графік і дизайнер Роберт Калина (Robert Kalina). В інтерв’ю Deutsche Welle він поділився спогадами та розповів про те, чому євро – верхівка його кар’єри.


 


Deutsche Welle: Останніми місяцями мало не щодня в європейських ЗМІ обговорюють долю європейської валюти. Дехто наполегливо пророкує «сутінки євро». Ви свого часу придумали «обличчя» єдиної європейської валюти. Як ви стежите за цією дискусією? Душа не болить?


Роберт Калина: Я вважаю, що треба розрізняти – між економічними аспектами та власне банкнотою… Упевнений, що в євро як у валюти справи не такі кепські, проблеми швидше мають окремі країни. На мою думку, крах євро так швидко не відбудеться. Крім того, я і в довгостроковій перспективі в це не вірю.


- 10 років тому – 1 січня 2002 року – готівковий євро був введений в обіг. Ви добре пам’ятаєте той день?


- Звичайно, я сам активно роздавав банкноти. В Австрії тоді були пересувні банкомати, в яких люди могли обміняти шилінги на євро.


- Чи це був найщасливіший день у вашій кар’єрі дизайнера банкнот?


- Мабуть, найщасливішим був день, коли оголосили, що на конкурсі переміг мій ескіз. Це було в 1996 році… Спочатку в це важко було повірити й усвідомити, що сталося… Звичайно, є певна гордість. Але не можна забувати, що євро – це результат роботи величезної команди. Я лише надав ескіз, над яким потім працювали сотні людей, щоб зробити з нього банкноти.


- Що для вас було найголовнішим, коли ви придумували дизайн євро?


- Можливо, найголовнішим було відмовитися від портретів. Це рішення я справді ухвалив сам, і не всім воно спочатку сподобалося… Банкноти без портретів вважалися тоді чимось майже нечуваним. Можливо, це було однією з найважливіших ідей – передати символічний зміст за допомогою інших мотивів.


Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  - Минуло 10 років. Якби ви малювали євро сьогодні, то зробили б його таким же, чи, можливо, за цей час у вас з’явилася краща ідея?


- Ні, і схоже, що поки ніхто не придумав нічого кращого. Наскільки мені відомо, Європейський центральний банк (ЄЦБ) уже працює над наступною серією банкнот, у яких буде той самий мотив – мости та арки. Після певного терміну банкноти завжди міняють, оскільки треба покращувати елементи захисту від підробок. Техніка не стоїть на місці. Головне завдання банкноти – це захист від підробок, треба завжди бути на крок попереду фальшувальників.


- 2002 року, коли в обіг ввели готівковий євро, говорили, що нова європейська валюта захищена особливо надійно. Тим не менше, її теж підробляють, число фальшивок зростає. Чим ви це поясните?


- З одного боку, число фальшивих купюр насправді не викликає занепокоєння. Тобто фальшивок не більше, ніж у інших валют. Пояснити зростання числа фальшивок можна, звичайно, привабливістю євро. Як і у випадку з доларом США, євро можна розраховуватися в усьому світі. Саме тому він так приваблює фальшувальників. Поряд з доларом євро – найбільш підроблювана валюта в світі.


- Після євро ви займалися розробкою дизайну валют для інших країн – Боснії та Герцеговини, а також Азербайджану. Яке перед вами ставилося завдання?


- У випадку з Азербайджаном завдання було особливо цікавим – Центральний банк цієї країни хотів, щоб азербайджанські купюри нагадували євро. Метою було показати, що ця країна орієнтується на Захід. На зворотному боці цих банкнот також є карта Європи, яка трохи розтягнута на схід – так, що на ній уміщається Азербайджан. Крім того, кольори азербайджанських купюр нагадують кольори євробанкнот. Наскільки мені відомо, в регіоні ці гроші називають «кавказьким євро».


- До речі, скарги з приводу вашого дизайну євробанкнот іноді можна почути в Україні. Деякі українці вважають, що, хоча їхня країна географічно розташована в центрі Європи, на карті континенту зображена лише західна частина України. Чому?


- Моя ідея була намалювати карту Європи, а конкретні обриси визначив ЕЦБ. Тоді йшлося про країни єврозони. Якщо уважно поглянути на купюру, то карта Європи на сході не обривається різко, а зображений плавний перехід, щоб показати відкритість… Жодних злих умислів тут немає. Наприклад, ми довго сперечалися, як малювати грецькі острови, яких дуже багато. Довелося шукати компроміс. З технічних причин неможливо надрукувати всі острови. Ми вирішили, що будуть зображені лише ті острови, площа яких перевищує 350 кілометрів.


- Придумані вами для євробанкнот мотиви – мости та арки – досі існували лише на самих купюрах. У Нідерландах планують побудувати за цими ескізами реальні мости. Як вам така ідея?


- Ідея дуже цікава. Ось лише, наскільки я знаю, там планують щось діснейлендівське – до бетонних конструкцій приклеять якісь фасади. Мені це не дуже подобається, але сама по собі ідея дуже добра… Якщо буду в Нідерландах, обов’язково піду подивитися. 


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект