НОВИНИ

14.05.2012 | У США активізують тему розширення НАТО
Джерело - УКРІНФОРМ

Головними темами зустрічі в американському «місті вітрів» стануть Афганістан, обороноздатність в умовах економії та глобальне партнерство. Жодних рішень щодо питань розширення не прийматиметься. Проте, як запевнив під час виступу помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Філіп Гордон, сигнали будуть надіслані чіткі.
 
«Союзники не прийматимуть рішення про подальше розширення НАТО в Чикаго, але, тим не менш, вони надішлють чіткий, позитивний сигнал для країн-кандидатів на підтримку їхньої мети членства. США ясно давали зрозуміти, що двері НАТО залишаються відчиненими для європейських демократій, які бажають і здатні взяти на себе відповідальність і зобов'язання членства. Боснія і Герцеговина, Македонія, Чорногорія і Грузія працюють у тісній співпраці з союзниками НАТО, щоб відповідати критеріям», - заявив Ф.Гордон.
 
У свою чергу, експерт програми міжнародної безпеки Атлантичної ради США Ян Бжезінський підкреслив, що саміт у Чикаго дасть Альянсу можливість довести, що його «політика відкритих дверей» є не порожнім гаслом. «Саміт у Чикаго повинен бути використаним для реанімації бачення Європи - цілісної, вільної і безпечної - як керівного пріоритету для трансатлантичних відносин. Ця концепція значною мірою відійшла на другий план із часу саміту НАТО у 2008 році в Бухаресті. Хоча зараз може бути занадто пізно для досягнення консенсусу, необхідного для нових запрошень в Чикаго, саміт повинен, тим не менш, посилити процес розширення, особливо щодо Македонії, Чорногорії та Грузії», - зазначив експерт.
 
Розширення НАТО зміцнює трансатлантичне співтовариство шляхом інтеграції країн до спільноти вільних ринкових демократій, прихильних до безпеки один одного, додав він. «Уявіть собі, що сьогодні Європа не інтегрувала б Польщу, країни Прибалтики та Румунію, Болгарію до НАТО? Чи інтегрував би ЄС ці країни? Чи перебували б сьогодні Росія і Польща на шляху до нормалізації відносин?», - аргументував Ян Бжезінський.
 
Він попередив, що відмова від такого бачення матиме стратегічні наслідки і навів приклад України. «Це може послабити ті з країн-кандидатів - до речі, Київ - хто шукає майбутнє для своїх країн у трансатлантичному співтоваристві. Це може посилити тих у Кремлі, хто ностальгує за сферою впливу над периферією Росії, замість тих, хто бачить цінність нормальних відносин співробітництва з сусідніми демократіями», - застеріг експерт.
 
Тому, на його думку, для активізації процесу розширення НАТО у Чикаго глави держав-членів Альянсу можуть і повинні оголосити про свій намір не пізніше наступного саміту надати запрошення для тих країн-претендентів, що відповідатимуть вимогам.
 
Крім того, президент США у Чикаго має підтвердити головне місце Європи в американській глобальній стратегії, переконаний Ян Бжезінський. За його словами, останнім часом у багатьох затвердилося враження, що світові інтереси Америки вже не настільки пов'язані з Європою, і що два континенти стають більш віддаленими. Він зазначив, що це відбувається й на тлі «все більш напористої зовнішньої політики Росії, зростання її витрат на оборону і збільшення розгортання російських військових вздовж західних кордонів країни». У цьому контексті експерт нагадав «войовничий тон політики Росії» й, зокрема, нещодавню заяву начальника генштабу ЗС Росії, генерала Миколи Макарова щодо можливості попереджувального удару по ПРО НАТО у Європі.
 
Світ перестав бути однополярним, з'явилися нові «актори з глобальним охопленням і амбіціями» - Китай, Індія, Бразилія, Росія, додав Ян Бжезінський. «Поява нових сил з регіональними, якщо не світовими прагненнями, часто супроводжується територіальними претензіями, історичними образами та економічними вимогами, які можуть рухати геополітичну напруженість, конкуренцію і зіткнення», - сказав експерт.
 
Професор Джорджтаунського університету Чарльз Купчан зауважив, що під час холодної війни на Захід (включаючи Японію) припадало приблизно 75% світового виробництва, в той час як нині - 50%. За прогнозами Goldman Sachs, колективний ВВП чотирьох найбільших країн, що розвиваються - Бразилії, Китаю, Індії і Росії - за близько два десятиліття дожене ВВП G-8. «Цей постійний зсув багатства вже позначається на військових витратах. Нині, вперше за сучасну епоху, Азія витрачає на оборону більше, ніж Європа», - додав американський політолог.
 
«НАТО є, мабуть, основною інституцією, відповідальною за збереження узгодженості та ефективності Заходу як об'єднання спільних цінностей та інтересів», - вважає Ч.Купчан.
 
Наталія Костіна, ВАШИНГТОН.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8086. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект