НОВИНИ

23.05.2012 | Що очікувати від переговорів з ядерної програми Ірану в Багдаді?
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

МАГАТЕ заявило у вівторок про заплановане підписання у найближчий час угоди з Іраном, включно з інспекцією ядерного центру в Парчіні. Представники США, Великої Британії, Франції, Росії, Китаю, плюс Німеччина (Р5 +1) зустрінуться 23 травня в Багдаді з делегацією Ірану з приводу суперечливої ядерної програми Тегерана. Ці переговори відновлюються після їхнього припинення на початку 2011 року. Захід звинувачує Іран в намаганнях створити власну ядерну зброю під прикриттям мирного використання атома. У Тегерані це заперечують. Експерти вважають «малоймовірним швидке досягнення згоди Ірану на всі умови Заходу».
 
 Глава іранського ядерного відомства Саїд Джалілі заявив у вівторок в Багдаді, що сподівається «на відновлення співпраці» з міжнародними партнерами. Повідомляють також, що іранська сторона може просити в Багдаді про зняття санкцій проти Тегерана в обмін на допуск міжнародних інспекторів до ядерних центрів Ірану.
 
 Найгостріше стоїть питання про допуск інспекторів МАГАТЕ до військового ядерного центру в Парчині поблизу Тегерана. Ще у листопаді 2011 року МАГАТЕ попередило, що Іран вже впритул наблизився до «створення свого ядерного вибухового пристрою». Саме військовий ядерний центр в Парчині, що його Іран збудував у 2000 році, викликає найбільші підозри Заходу, і там вимагають негайного доступу до цього центру з боку контролерів МАГАТЕ. Іран називає ці підозри «смішними» та відстоює своє право на збагачення урану як частини своєї нібито мирної ядерної програми.
 
Малоймовірно, що будь-яку з вимог Заходу Іран негайно виконає – Ваєз
 
 Спостерігачі кажуть, що якщо Іран вимагатиме зняття санкцій Заходу, то в Багдаді може відбутися відкритий обмін думками і сторони можуть погодитися на взаємні поступки, щоб досягнути хоча б якогось компромісу. Хоча іранський аналітик із міжнародної кризової групи Алі Ваєз застерігає від «нереалістично високих очікувань» на цих переговорах в Багдаді і головне тут, за його словами, «змусити Тегеран до чесної гри з самого початку».
 
 Хоча в лютому в Ірані на рівні духовного лідера Алі Хаменеї заявляли: «У відповідь на загрозу нафтового ембарго і війни, ми маємо наші власні загрози здійснити у потрібний час». Це підвищило побоювання на Заході стосовно кризи в Ормузькій протоці та зростання ядерного напруження. Чи дійсно Іран готовий бути безкомпромісним до кінця?
 
 Шеннон Кайл, аналітик Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, зазначає: «Для них ідеальна ситуація у тому, що ще не зовсім маючи зброю, не примушують діяти проти них негайно, але вони досить близькі до цього, щоб поставилися до них серйозно».
 
 Захід попереджає, що санкції проти Ірану, у разі його непоступливості, будуть чимдалі жорсткішими. Президент США Барак Обама на саміті «Групи восьми» у Чикаго стосовно переговорів у Багдаді заявив: «Ми сподіваємося на результати дискусій в Багдаді, але ми всі твердо обіцяємо продовжувати санкції і тиск у поєднанні з дипломатією, бо наші надії полягають у тому, що ми зможемо вирішити цю проблему мирним шляхом».
 
 Рішучість США у ядерній проблемі Ірану посилилася після 18 травня, коли в Конгресі (Палаті представників) схвалили не зобов’язуючу резолюцію про те, що Іран треба зупинити, перш ніж він «досягне можливості створювати ядерну зброю».
 
 Є також і повідомлення, що Білий дім має бажання брати участь у постачанні до Ірану збагаченого урану, щоб покінчити з ядерною кризою. Газета «Нью-Йорк Таймз» також інформує, що про це офіційні особи США спільно зі своїми західними партнерами мають намір говорити у середу в Багдаді, щоб стимулювати угоду з гарантіями повного контролю зупинення Іраном збагачення урану на вище, ніж 20 відсотків. Будь-яка угода з Тегераном мала би включати дуже прискіпливі інспекції та інші гарантії мирних ядерних приготувань Ірану.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект