НОВИНИ

06.07.2012 | Росія схиляє Таджикистан до згоди щодо бази
Джерело - Korespondent

Росія натискає на всі важелі тиску, щоб схилити Таджикистан до укладення договору про продовження присутності в стратегічно важливій країні своєї військової бази, зсунувши з мертвої точки переговори, в затягуванні яких Москва звинувачує НАТО.


Росія вважає свою присутність на півдні колишнього СРСР після відходу сил НАТО з Афганістану в 2014 році життєво важливою для утримання стабільності у вибухонебезпечному регіоні. Екс-президент Росії Дмитро Медведєв і таджицький лідер Емомалі Рахмон заявили у вересні 2011 року, що прийшли до угоди продовжити термін дислокації в республіці російської військової бази ще на 49 років, проте угода не була закріплена на папері, оскільки сторони не домовилися про фінансову сторону угоди. При цьому Душанбе, схоже, буде намагатися зменшити термін дії майбутнього договору.


Чинний договір закінчується в 2014 році, і Москва в останні дні вирішила посилити тиск на Душанбе.


"Зараз взагалі в Центральній Азії дуже складно. Американці йдуть з Афганістану. Як будуть розвиватися події в цій точці Землі - дуже складно спрогнозувати", - сказав заступник глави російської Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Костянтин Бірюлін.


"Можу сказати одне: ця база для Таджикистану, можливо, становить набагато більший інтерес, ніж для Росії", - цитує Бірюліна російське державне агентство РИА Новости. Москва і колишні радянські республіки Центральної Азії побоюються, що вихід військ НАТО з Афганістану, який закінчується через два роки, залишить регіон, населений переважно мусульманами, а також південь Росії відкритим для впливу руху Талібан.


Офіційні особи Росії звинуватили Захід у створенні труднощів у переговорах з Таджикистаном. У середу російський віце-прем'єр Дмитро Рогозін, який займається питаннями оборони, заявив, що "присутність такого величезного угруповання НАТО поряд з Таджикистаном, Узбекистаном та іншими нашими середньоазіатськими колегами дає фактор впливу, з яким ці країни не можуть не рахуватися".


"Сили НАТО в Афганістані не вічні, а Росія буде вічним партнером цих країн, і, коли ситуація, не дай бог, буде складатися погано для безпеки цих країн і народів, вони згадають і про Росію, і про ОДКБ", - додав він.


База в Таджикистані налічує 6.000 військовослужбовців, дислокованих поблизу міст Душанбе, Куляб і Курган-Тюбе, і є найбільшим сухопутним російським військовим об'єктом, розташованим за межами Росії. Деякі російські політики досі звуть Центральну Азію "вразливим м'яким підчерев'ям Москви".


Росія використовувала свою військову присутність в цілях підтримки таджицького світського уряду, що воював з бойовиками-ісламістами в роки громадянської війни 1992-1997 років, і фактично допомогла Рахмону утримати пост президента.


"Таджикистан - незалежна держава, і в своїх рішеннях ми виходимо зі своїх інтересів, без оглядки на інші країни", - сказав у Душанбе високопоставлений представник уряду на умовах анонімності.


Він повідомив, що Москва і Душанбе поки що не можуть владнати питання щорічного грошового внеску Росії за присутність бази, а також тимчасові рамки, в яких база буде залишатися в Таджикистані. Душанбе пропонує 10-річний термін дії договору з можливістю пролонгації ще на 10 років.
 
ЗМІ повідомляли, що Таджикистан встановив щорічну орендну плату за базу в розмірі $300 мільйонів, але представник уряду сказав, що ця цифра дуже завищена і насправді вона "значно менша".



http://ua.korrespondent.net/russia/1368439-rosiya-shilyae-tadzhikistan-do-zgodi-shchodo-bazi



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект