НОВИНИ

14.11.2012 | Польські радикали обіцяють відродити велику національну Польщу
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

Польські радикали крайньо правих поглядів створять нову політичну силу, яка намагатиметься змінити державний устрій країни. Такі заяви пролунали після багатотисячної демонстрації «Марш незалежності», що відбулася в неділю у Варшаві. Радикали обіцяють відродити велику національну Польщу й оголосили про набір до загонів власної служби охорони. Недільний марш спричинив у Польщі гарячі дискусії. Політики лівих поглядів кажуть, що зміцнення радикального табора – це небезпечне явище, тож вони вимагатимуть заборони діяльності крайньо-правих організацій.
 
 Так званий «Марш незалежності», організований крайньо-правими в День незалежності Польщі (11 листопада), відбувся не вперше. Та вперше він зібрав аж таку кількість учасників. У ньому взяли участь 25 тисяч осіб, здебільшого молодих, а також чимало варшав’ян, зокрема сім’ї з дітьми. Цього року марш відбувався під гаслом «Повернімо Польщу». На заклик націоналістичних організацій «Всепольська молодь» та «Національно-радикальний табір» до Варшави приїхали прихильники цих організацій з різних регіонів Польщі. Серед маніфестантів були представники й більш поміркованих правих і консервативних середовищ.
 



Плакат цьогорічного «Маршу незалежності» у Варшаві, організованого крайньо-правими силами ​​
 Крокуючи Варшавою, учасники маршу вигукували гасла, на кшталт: «Вчора – Москва, сьогодні – Брюссель», «Геть Європейський Союз!», «Єдина національна Польща» та інші. Оскільки до маршу приєдналися футбольні хулігани, не обійшлося без жорстоких сутичок із поліцією, яка затримала майже 200 молодиків.
 



Потрібно ліквідувати республіку «круглого» столу – заяви крайньо-правих
 
 Виступаючи на мітингу перед багатотисячним натовпом, лідер «Всепольської молоді» Роберт Вінніцький заявив, що в Польщі виникне широкий суспільний рух, який ліквідує так звану республіку «круглого столу», тобто устрій, що виник внаслідок перемовин антикомуністичної опозиції з комуністами в 1989 році. «Ми хочемо збудувати силу, якої боятимуться ліві, ліберали й гомосексуалісти. Хочемо збудувати польську національну силу», – говорив Вінніцький.
 
 Артур Завіша, один із організаторів варшавського маршу, вважає, що Європейський Союз обмежує суверенність польського народу, він закликає відродити «велику Польщу».
 
 «Хочу вас привітати від імені 80-90-річних солдатів національних збройних сил, які радіють, що ви приїхали сюди з усієї Польщі – зі Щеціна й Вроцлава, з Вільнюса й зі Львова. Як писав поет Ян Лехонь, «ще заграє сурма на Мар’яцькій вежі, ще почують Львів і Вільнюс крок наших солдатів» – з такими словами звернувся Завіша до багатотисячного віче.
 
 Заборонити, чи ігнорувати радикалів? – польські політики
 


Заявами і діями крайньо-правих обурені польські ліві. Про це говорить Кшиштоф Ґавковський, генеральний секретар Союзу лівих демократів. Він зазначив «Востаннє на вулицях Варшави фашистські середовища влаштовували демонстрації в 1943-1944 роках. Союз лівих демократів проти такої діяльності і тому вимагатиме делегалізації «Всепольської молоді» та «Національно-радикального табора».
 
 Більш помірковані польські політики і державні діячі говорять, що демонстрації крайньо-правих – це вияв демократії, тож забороняти такі організації не потрібно. Анджей Жеплінський, голова Польського Конституційного суду у коментарі для телеканалу TVN24 ствердив, що делегалізація радикальних організацій не вирішує проблеми радикалізму, адже радикали все одно залишаються зі своїми поглядами. У Чехії, говорив він, делегалізоване угрупування крайньо-правих негайно зареєструвалося під іншою назвою.
 
 Анджей Галіцький, політик із правлячої у Польщі партії «Громадянська платформа», вважає, що польське суспільство повинно ігнорувати заяви радикалів, а праві сили мусять виключити зі своїх лав пропагандистів крайніх поглядів. На його думку, причина посилення ксенофобських настроїв, причому не лише у Польщі, – це економічна криза, що розповзається Європою.
 
 Схожі думки звучать у коментарях польських експертів, які звертають увагу на те, що в демонстрації націоналістів взяло участь багато молоді з провінції, де бракує роботи й перспектив розвитку.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8782. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект